Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Trend Takip Pullback Stratejisi

Arif Cabar   ·  3 Ağustos 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 3 dk.

Trend Takip Pullback Stratejisi

Arif Cabar   ·  3 Ağustos 2021   ·  

Hareketli ortalamalar trend takibi, stokastik ise momentumu ölçmek için en çok kullanılan göstergelerdendir. Bu yazımda, hareketli ortalamalar ile trendi takip ederken olası bir geri çekilmede (pullback) pozisyona giriş için stokastiği kullandığımız bir trend takip pullback stratejisi paylaşacağım.

Kullanacağımız göstergeler:

  • 50 SMA (50 periyotluk basit hareketli ortalama)
  • 200 SMA (200 periyotluk basit hareketli ortalama)
  • Stokastik (5,3,3)

Öncelikle yukarıdaki göstergeleri grafiğimize attığımızda aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılıyoruz.

Trend Takip Pullback Strateji Göstegeleri
Trend Takip Pullback Strateji Göstergeleri

Stratejimiz kabaca şöyle: uzun vadeli trend yönünde, orta vadeli geri çekilmelerde pozisyona girerek uzun vadeli trend bitene kadar pozisyonda oturmak.

Giriş Kuralları

50 SMA 200 SMA’yı yukarı kestiğinde fiyat 50 SMA üzerindeyken stokastik aşırı satış bölgesinde al sinyali verdiğinde satın al. Tam tersi; 50 SMA 200 SMA’yı aşağı kestiğinde fiyat 50 SMA altındayken stokastik aşırı alış bölgesinde sat sinyali verdiğinde satış yap.

Alış Pozisyonu Örneği
Alış Pozisyonu Örneği
Satış Pozisyonu Örneği
Satış Pozisyonu Örneği

Dikkat! Bir yükseliş trendinde (50 SMA > 200 SMA) Stokastik sinyal verdiğinde eğer fiyat 50 SMA’nın altındaysa pozisyona girme! Tam tersi bir düşüş trendinde (50 SMA < 200 SMA) Stokastik sinyal verdiğinde eğer fiyat 50 SMA’nın üstündeyse pozisyona girme!

Çıkış Kuralları

Stop-Loss ile

Bir alış için en yakın desteğin biraz altına, bir satış için en yakın direncin biraz üstüne stop koy. Stop-Loss seviyenizi pozisyona girerken koy ve asla değiştirme veya kaldırma!

Kâr ile

Alış yaptığınızda, 50 SMA 200 SMA’yı aşağı kestiğinde; satış yaptığınızda, 50 SMA 200 SMA’yı yukarı kestiğinde pozisyondan çık.

Risk Yönetimi ve Psikoloji

Her pozisyonda anaparının %1’ini riske et. (Pozisyon büyüklüğünüzü fiyat stop-loss seviyesine ulaştığında anaparınızın %1’ini kaybedecek şekilde ayarlayın.)

İşlemlerden psikolojik olarak etkilenmemek için stratejinin dışına asla çıkma ve strateji ne diyorsa mekanik olarak yerine getir.

Stratejinin Avantajları ve Dezavantajları

Trend Takip – Pullback stratejisi sizi, uzun vadeli trend yönünde orta vadeli geri çekilmelerde pozisyona sokar. Bu yüzden en başarılı olduğu piyasa koşulları, orta vadeli geri çekilmelerin gerçekleştiği yukarı ve aşağı trend yapan piyasalardır. Eğer piyasa koşulları uygunsa sizi güzel yerlerden pozisyona sokacak ve uzun vadeli trend devam ettiği sürece pozisyonda tutacaktır.

Strateji genel olarak bir trend takip stratejisi olduğu için yatay trendlerde başarısız olacaktır. Ayrıca bazen trend yapan bir piyasa olsa bile orta vadeli geri çekilmeler olmayabilir veya çok geç gerçekleşebilir. Bu durumda da sizi pozisyona sokmayacak veya geç sokacaktır.

Stratejiyi kullanacaksanız tüm bunların bilincinde olmaya özen gösterin.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın