Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
Tahmini Okuma Süresi: 4 dk.

Trend Göstergeleri Nelerdir, Nasıl Kullanılırlar?

Arif Cabar   ·  24 Nisan 2021   ·  

Trend göstergeleri finansal bir varlığın trendini yani genel eğilimi ölçmeye çalışan teknik analiz araçlarıdır. Bu indikatörler analiz edilen varlığın trendini gösterdikleri için traderlar için çok önemlidir. Bir varlığın trendi yani genel yönünü tespit edebilirseniz orta veya uzun vadede ne yöne gideceğini de tahmin etmeniz mümkün olur. Böylece fiyat trend yönünde hareket ettiği sürece kâr etme şansınız devam eder.

Piyasada kâr etmek genellikle bir trend ile mümkün olduğu için trendi doğru değerlendirmek büyük önem arz eder. Trendi doğru bir şekilde tespit edebilmek için en çok kullanılan araçlardan biri de trend göstergeleridir. Trend göstergeleri ile mevcut trend veya trend değişimlerini tespit ederek alış mı yoksa satış mı yapacağınıza karar verebilirsiniz.

En Çok Kullanılan Trend Göstergeleri

Piyasalarda kullanılan bir çok trend göstergesi mevcuttur. Burada zamanın testinden geçerek kendini kanıtlamış ve en popüler trend göstergelerini sıralıyorum.

 • Hareketli Ortalamalar
 • MACD (Moving Average Convergence Divergence)
 • Aroon
 • Ichimoku Kinko Hyo
 • Bollinger Bantları
 • DMI (Directinal Movement Index)
 • ADX (Average Directional Index)
 • Parabolic SAR

İlgili göstergeleri daha sonra ayrıntıları ile açıklayacağımdan burada sadece isimlerini anmakla yetindim.

Trend Göstergeleri Nasıl Kullanılır?

Trend göstergeleri trend takibi, trend yönünde pozisyon alma veya trend karşıtı işlem için kullanılabilir. Bu sizin stratejinize bağlıdır. Örneğin trend takibi yapıyorsanız trend göstergenizin gösterdiği yönde pozisyon alabilir ve trend değişine kadar pozisyonda kalabilirsiniz. Ya da trend yönünde pozisyon aldığınız kısa vadeli bir stratejiniz varsa sinyalleri bir trend göstergesi ile filtreleyebilirsiniz. Böylece yanlış sinyalle karşılaşma olasılığınız azalabilir. Trend karşıtı bir strateji kullanıyorsanız uygun trend göstergelerinden yararlanarak trendin zayıflamaya başladığı bölgelerden ters yönde pozisyona girebilirsiniz.

Her trend göstergesinin kullanım alanı ve şekli kendi formülüne göre değişiklik gösterir. Bu yüzden seçeceğiniz trend göstergesinin formülünü iyi bilmeli ve stratejinize nasıl entegre edebileceğinizin kararını vermelisiniz. Örneğin Hareketli Ortalama ve Bollinger Bantları bir trendin sınırlarını tespit etmek için kullanılabilirken ADX trendin gücü hakkında fikir verir. Bu yüzden kullanım alanları da farklı olacaktır.

Trend Göstergelerinden 200 Günlük Hareketli Ortalama
Trend Göstergelerinden 200 Günlük Hareketli Ortalama

Yukarıda örnekte en çok kullanılan trend göstergelerinden hareketli ortalamayı görebilirsiniz. Piyasalardaki genel kanıya göre fiyatlar hareketli ortalamanın üzerinde olduğunda yükseliş trendi, altında olduğunda düşüş trendi hakimdir yorumu yapılabilir. Örneğimizde fiyatlar 200 günlük hareketli ortalamanın üzerinde olduğu için uzun vadeli trendin yukarı yönlü olduğunu tespit ederek pozisyon alırken bunu göz önüne alabilirsiniz.

Trend Göstergelerinin Sınırlamaları

Trend göstergeleri de tüm teknik analiz araçları gibi %100 sonuç vermez. Bunun nedeni hiç bir bilgi, analiz ya da aracın geleceği istikrarlı bir şekilde tahmin edemeyecek olmasıdır. Tüm trend göstergeleri geçmiş ve şuandaki fiyat hareketlerini yorumlayarak sadece olası fiyat hareketleri hakkında fikir verebilir.

Yatay trendlerde bir çok trend göstergesi yanlış sinyal verecektir. Çünkü yukarı veya aşağı trendi tespit etmek için geliştirilen bir gösterge yatay trendlerde bir aşağı bir yukarı sinyal vererek sizi zarara sürükleyecektir. Bunun üstesinden gelebilmek için trend göstergelerini yukarı ve aşağı trend yapan dönemlerde kullanmaya özen göstermeli ya da yatay trendleri de tespit edebilen bir trend göstergesi kullanmalısınız.

Trend göstergelerini kullanmanın bir diğer sınırlaması da trendlerin sürekli olarak değişim gösteriyor olmasıdır. Piyasa sürekli olarak yukarı, aşağı ve yatay trend arasında gidip geldiği için her zaman kârlı pozisyonlara giremeyebilirsiniz. Örneğin yukarı bir trend sırasında alım yapmış olduğunuzu düşünürsek siz alım yaptıktan hemen sonra trend değişebilir. Bu durumda zarar etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Tüm bu zararları bertaraf edebilmek için öncelikle piyasa ve teknik analiz araçlarının nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmanız sonra da risk yönetimi ve trading psikolojisi ile ilgili donanımınızı arttırmalısınız.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

1 Yorum

 1. TrendTracker

  Hareketli ortalama varken çizgilere gerek yok 😀

Bir cevap yazın