Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Tradingde Disiplinin Önemi

Arif Cabar   ·  20 Mart 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 5 dk.

Tradingde Disiplinin Önemi

Arif Cabar   ·  20 Mart 2021   ·  

Bugün trade ederken çok önemli bir kavram olan disiplinden bahsedeceğim. Trading disiplini, stratejiye bağlılık demektir. Yani bir kere stratejinizi oluşturduktan sonra stratejiniz ne diyorsa onu taviz vermeden yapmalısınız. Stratejinizin gerektirdiklerini disiplinli bir şekilde uygulamazsanız başarılı olma olasılığınız çok düşük olacaktır. Tradingde disiplin o kadar önemlidir ki başarılı olup olmamanızı belirler. Eğer trade hayatınızda başarıya ulaşmak istiyorsanız disiplinli olmayı öğrenmez zorundasınız!

Trading, 3 ana bileşenden oluşur: teknik analiz, risk yönetimi ve psikoloji. Bu 3 temel bileşenden birinin eksik olması sizi başarısızlığa götürecektir. Trade etmeye yeni başlayan biri genelde bu 3 konuya eşit derecede ilgi göstermiyor. Teknik analiz öğreniyor, risk yönetimi yapmadan işlemler yaptığı için kısa sürede batıyor. Risk yönetiminin önemini kavrayan acemi traderımız daha sonra risk yönetimini de işlemlerine dahil ediyor ama bu sefer de tradingin gerektirdiği psikolojiden habersiz. Psikolojik olgunluğa erişmediği için yine batıyor.

Disiplin, özgürlüğe giden yoldur.

Aritoteles

Tradingde başarılı olmak istiyorsanız psikolojinize ve buna bağlı olarak disiplininize çok önem vermelisiniz. Disiplinin başarının anahtarı olduğunun bilincinde olmalısınız.

Disiplin Neden Önemli?

Piyasalarda disiplininizi bozmaya yetecek bir çok faktör var. Özellikle yeni bir trader iseniz… FOMO‘ya kapılıp uçacak kaçacak diye olmadık işlemlere girip zarar edebilirsiniz. Ya da bazı haberlere kanıp piyasada oluşan FUD‘a kurban gidebilirsiniz. Üst üste sürekli zarar ettikçe piyasayı canlı bir şey gibi görüp intikam hırsıyla dolabilir, intikam trade’i ile daha da zarar edersiniz. İşte bu ve bunun gibi daha bir çok psikolojik oyunu yenmenizi sağlayacak şey disiplindir. Eğer trade ederken psikolojinizin size oynadığı oyunların farkında olup disiplininizi bozmazsanız tradingde başarılı olmanızın bir ihtimali olabilir.

Tüm büyük traderlar disiplinin öneminden bahsetmiş, disiplini bozmamak gerektiğini her fırsatta dile getirmişlerdir. Neden bu kadar fazla kişi tradingde disiplinin bu kadar önemli olduğunu özellikle vurguluyor sizce? Tabi ki bunları yaşadıkları için. Bir çok büyük tüccarın disiplinleri bozulduğu için birden fazla kere battığını görebilirsiniz. Bunlardan biri de efsane trader Jesse Livermore. Kendisi zararlarının büyük bölümünü sistemine uymadığı için ettiğini “Bir Borsa Spekülatörünün Anıları” kitabında dile getirmiştir.

Tradingde başarılı olmanın anahtarı duygusal disiplindir. Zeka anahtar olsaydı, para ticareti yapan çok daha fazla insan olurdu.

Victor Sperandeo

Piyasanın iniş çıkışlarında duygusal olarak etkilenmek doğamızda var. Duygulara söz geçirmek zor olsa da işlemlerinizi etkilememesini öğrenmek zorundasınız. Eğer duygularınız disiplininizi bozmanıza neden olursa stratejinizin zarar ettiği dönemlerde disiplininizi bozarak tam kârlı olmaya başladığı dönemlerde stratejinizi terk edebilirsiniz. Bilinçsiz bir şekilde sistemden sisteme atlarsanız hiç birinde başarılı olamazsınız. Ayrıca stratejinizi sürekli değiştirdiğinizde başarınızı ölçümlemeniz de zor olacaktır.

Disiplini Nasıl Sağlarsınız?

Disiplin sağlamanın ilk kuralı bilinçli olmaktır. Piyasada belirli bir süre bulunmuş kişiler duygularının piyasa iniş çıkışlarıyla nasıl değiştiğini ve işlemlerini etkilediğini fark eder. Trade ederken gireceğiniz psikolojik durumlar konusunda bilinçli olarak ve bunları tecrübe ettikçe bunun üstesinden gelebilirsiniz. Ayrıca trade etmenin psikolojik ayağı ile ilgili bir çok kitap yazılmış ve görüş yayınlanmıştır. Bunları okuyarak başkalarının tecrübelerinden de ısrarla istifade edin.

Belirli bir stratejiye bağlı kalarak sadece stratejinin verdiği sinyallere göre pozisyon almak da disiplin sağlamanızda büyük fayda sağlar. Stratejiniz ne diyorsa onu yaparak duygularınızın işlemlerinizin önüne geçerek disiplininizi bozmasının önüne geçebilirsiniz. Eğer disiplin sağlamada kendinizi daha başarısız görüyorsanız robotlar size yardım edebilir. Yazılım robotları ile yapılan algoritmik tradingde asla duygulara yer yoktur. Çünkü robotların duyguları yoktur! Siz onlara hangi koşulları verirseniz o koşullar oluştuğu anda alır veya satarlar. Böylece pozisyonlarınızı duygulardan tamamen arındırmış olursunuz.

Bir çok tecrübeli trader’ın dediği gibi üst üste edilen zararlardan sonra belli bir süre ekranı kapatmak da etkili olabilir. Böylece piyasa sisteminize aykırı hareket ettiği süre boyunca piyasadan uzak kalarak duygusal disiplininizin bozulmasına engel olabilirsiniz. Uzun vadeli traderlara baktığınızda üst üste zarar dönemlerinde tatile çıkarak hem piyasadan uzak kaldıklarını hem de zihinsel durumlarının rahatlamasına izin verdiklerini görebilirsiniz.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın