Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
Tahmini Okuma Süresi: 3 dk.

Teknik Analizde Lineer ve Logaritmik Grafik Kullanımı

Arif Cabar   ·  26 Ocak 2021   ·  

Teknik analiz yaparken kullandığımız fiyat grafikleri lineer (çizgisel) ve logaritmik olmak üzere iki şekilde ölçeklenmektedir. Genelde fiyat grafikleri varsayılan olarak lineer ölçekte kullanılır ve çoğu durumda teknik analiz yapanlar bu lineer grafikleri kullanırlar; fakat bazı durumlarda çeşitli amaçlarla logaritmik (kısaca log olarak da geçer) ölçeklendirmeyi kullanmak gerekebilir. Yazımda logaritmik grafiğin hangi durumlarda nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedeceğim.

Açıklamalara geçmeden önce şunu da belirteyim: lineer ölçek aynı zamanda aritmetik ölçek olarak da adlandırılmaktadır. Başka bir yerde bu şekilde görürseniz şaşırmayın.

Lineer grafikte fiyatların değişimi doğrusal olarak gösterilirken logaritmik grafiklerde fiyatların değişimi yüzdesel olarak gösterilir. Örneğin 1 TL‘lik bir fiyat artışı lineer grafikte her yerde aynı mesafe ile gösterilir. Yani fiyat 5 TL‘den 6 TL‘ye çıktığında da, 10 TL‘den 11 TL‘ye çıktığında da fiyat farkı lineer grafikte eşit bir mesafededir. Logaritmik grafikte ise fiyat farkları eşit mesafeli olarak gösterilmez. Fiyat 5 TL‘den 6 TL‘ye çıktığında (%20 artış) iki fiyat arasındaki mesafe, 10 TL‘den 11 TL’ye çıktığı durumdaki (%10 artış) iki fiyat arasındaki mesafenin 2 katıdır; çünkü ilk fiyat artışı (%20) ikinci fiyat artışının (%10) iki katıdır. Lineer grafikler fiyat değişimleri arasında eşit mesafeye sahipken logaritmik grafikler yüzdesel değişimler arasında eşit mesafeye sahiptir.

Kullandığınız grafik programına göre değişmekle birlikte neredeyse tüm grafik programlarında lineer ve logaritmik grafik arasında geçiş yapmanızı sağlayacak bir ayar bulunuyor. Mesela ben teknik analiz için tradingview kullanıyorum ve grafiğin sağ alt kısmında logaritmik grafik için bir buton yer almaktadır.

Aşağıda bitcoin’in uzun vadeli grafiği ilk olarak lineer, ikinci olarak logaritmik olarak paylaştım. İki fiyat grafiğinin görsel olarak birbirinden çok daha farklı olduğuna dikkat edin.

Lineer grafikte bitcoin
Lineer Ölçek
Logaritmik bitcoin grafiği
Logaritmik Ölçek

Logaritmik Grafik Hangi Durumlarda Kullanılır?

Yukarıda açıkladığım gibi logaritmik grafiğin yüzdesel değişimleri göstermesi bazı durumlarda avantajlı olabilir.

Uzun vadeli analiz yaparken lineer grafik yanında logaritmik grafiği de kullanmak daha iyi bir bir perspektif sunabilir. Çünkü uzun vadedeki büyük fiyat farklarını lineer grafikte görsel olarak analiz etmek zor olacağından bu büyük fiyat farkları logaritmik grafikte daha rahat analiz edilebilir. Örneğin haftalık ve aylık çubukları kullanıyorsanız logaritmik grafiğe de bakmanızda yarar var.

Kripto paralar gibi çok volatil piyasalarda logaritmik grafik kullanmak daha faydalı olabilir. Yüksek volatilite yüksek fiyat farkına neden olacağından fiyat farkları arasındaki ilişkiyi logaritmik ölçekte incelemek daha doğru sonuçlar doğurabilir.

Kısa vadeli hareketlere odaklanıyorsanız fiyatın kısa süre içinde hareket ettiği mesafe ile ilgileneceğinizden ve çoğu zaman kısa süreli fiyat farklarının çok yüksek olmamasından dolayı lineer ölçek kullanmayı seçebilirsiniz; fakat büyük fiyat değişimlerinin olduğu zamanlar ya da uzun vadeli analiz yaparken lineer ölçek yanında logaritmik ölçeğe de göz atmayı unutmayın.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın