Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Take-Profit Nedir, Nasıl Kullanılır?

Arif Cabar   ·  13 Mart 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 4 dk.

Take-Profit Nedir, Nasıl Kullanılır?

Arif Cabar   ·  13 Mart 2021   ·  

Take-Profit, türkçeye Kâr-Al olarak çevirebileceğimiz, risk yönetiminde stop-loss ile birlikte kullanılan bir tekniktir. Pozisyondan kâr ile çıkış için kullanılır. Fiyat, pozisyona girerken belirleyeceğiniz take-profit seviyesine ulaştığında pozisyonunuz otomatik olarak kapanır ve kâr alırsınız. Take-profit, stop-loss ile birlikte risk-ödül oranınızı da oluşturur. Bu yüzden risk yönetiminde önemli bir yeri vardır.

Öncelikle şunu hatırlatmalıyım ki girdiğiniz tüm pozisyonlarda illaki take-profit noktası belirlemeniz gerekmez. Bu sizin stratejinize bağlıdır. Trend takibi veya trailing stop-loss gibi bazı stratejilerde take-profit kullanılmaz. Bu ve benzeri stratejilerde pozisyondan çıkış için başka yöntemler kullanılır.

take-pofit, stop-loss gibi olmazsa olmazlardan olmadığı için kullanıp kullanmayacağınız size ve stratejinize bağlıdır. Genellikle kısa vadeli stratejilerde kullanılır. Eğer stratejinizde take-profit’e yer vermek istiyorsanız kullanırken doğru teknikleri uyguladığınızdan emin olmalısınız.

Take-profit kullanmanın avantaj ve dezavantajlarına bakacak olursak, avantajlarından biri kısa vadede risk yönetimi yapmanıza olanak sağlamasıdır. Diğer bir avantajı ise kâr-al noktanızı önceden belirleyebildiğiniz için pozisyona girdikten sonra pozisyonunuzu sürekli takip etmenize gerek kalmamasıdır. Dezavantajı ise fiyat, take-profit noktasının ötesine geçerse daha büyük kâr etme fırsatını engellemesi ve kârı sınırlamasıdır.

Take-profit noktası, destek/direnç seviyeleri ya da grafik formasyonları gibi teknik bölgelere göre seçilir. Örneğin aşağıdaki fiyat grafiğine bakacak olursak EUR/USD paritesinde 1.22‘den alım yapıldığını ve take-profit‘in ise 1.25‘e konduğunu görebilirsiniz. Burada take-profit noktası, önceki tepelerin oluştuğu bölgeye konmuş ve tam sayı bir fiyat olacak şekilde ayarlanmıştır. Fiyatın tam sayıları destek/direnç yapma eğilimi düşünüldüğünde take-profit noktası için uygun bir karar olabilir. Eğer 1.25 fiyat seviyesinde tam sayı olduğu için direnç oluşursa daha yukarı bir noktaya take-profit ayarlamak akıllıca olmayacaktır.

EUR/USD Paritesinde Take-Profit örneği
Take-Profit Noktası

Aynı örneğe risk yönetimi penceresinden bakarsak grafikte görüleceği üzere 1.2200 seviyesinden pozisyona giriş için 1.2150 seviyesi stop-loss noktası olarak seçilmiş. Yani potansiyel olarak 50 pipslik bir zarar etme olasılığı var. Take-profit ise 1.2500 seviyesine ayarlandığı için potansiyel kâr 300 pips. Bu bilgilere göre bu pozisyonun 1:6’lık iyi bir risk:ödül oranı olduğu görülüyor. Risk:ödül oranı, trader tarafından bilinçli bir şekilde oluşturularak toplamda kâr etme olasılığını arttırmasına yardımcı olabilir.

Take-Profit Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Eğer stratejinizde take-profit kullanacaksanız aşağıda belirtilenlere dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

  • Take-profit noktası belirlerken, seçtiğiniz stop-loss noktasına göre en az 1:2 risk-ödül oranı tercih etmeye özen göstermelisiniz.
  • Take-profit noktasını rastgele değil belirli tekniklere göre belirlemelisiniz.
  • Önceden belirlediğiniz take-profit noktasını fiyat daha da devam eder diye kaldırmamalısınız. Stratejinizde yaşadığınız kararsızlık gerçek trade sonuçlarınızı görememenize veya hiç kâr edememenize neden olabilir.
  • Take-profit’in genellikle kısa vadeli stratejilerde kullanıldığını, uzun vadeli stratejilerde ise farklı yöntemlerin tercih edilebildiğini aklınızda bulundurun. Bunun kesin bir kural olmadığını ve pekala uzun vadeli stratejilerde de take-profit kullanılabileceğini unutmayın.

Take-profit belirleme tekniklerinden sonraki yazılarımda bahsedeceğim.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

1 Yorum

  1. Mehtap

    Çok iyi açıklamışsınız. Kaleminize sağlık. Yararlandım 🙂

Bir cevap yazın