Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Stop-Loss Nereye Koyulmalı?

Arif Cabar   ·  17 Mart 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 7 dk.

Stop-Loss Nereye Koyulmalı?

Arif Cabar   ·  17 Mart 2021   ·  

Bundan önceki yazılarımda stop-loss‘un tradingde risk yönetiminin bel kemiği olduğundan, trading hayatınızda başarılı olabilmek için stop-loss‘un öneminden bahsetmiştim. Siz de sanıyorum stop-loss’un önemini kavradıktan sonra stop-loss’u nasıl hesaplayacağınızı ve neye göre belirleyeceğinizi merak ediyorsunuzdur. Bugün piyasada genel kabul görmüş stop-loss belirleme tekniklerinden bahsedeceğim.

Stop loss’un önemini kavramış; fakat tecrübesi olmayan acemi traderlar genellikle stop-loss kullanırken belirli bir yüzde kullanırlar. Örneğin alım yaptığı noktanın %1 aşağısını stop-loss noktası belirlemek gibi. Bu yanlış bir yaklaşımdır çünkü bu şekilde belirleyeceğiniz seviye, hiç bir teknik nedene dayanmayan rastgele bir nokta olacaktır. Asıl yapılması gereken, stop-loss için olasılıkların sizden yana olacağı teknik bir nokta belirlemek ve zararınızı belirli bir yüzdeyle sınırlamak için de (örneğin %1) pozisyon büyüklüğünüzü ayarlamaktır.

Stop-loss koymanın inceliği onları ne çok yakına ne de çok uzağa koymaktır. Çok yakın bir stop-loss noktası sürekli stop olmanıza, çok uzak bir stop-loss noktası ise teknik olarak zarar ettiğiniz kesinleştiği halde pozisyonda kalmanıza neden olur. İdeal noktayı bulmak için teknik fiyat seviyeleri kullanılır.

Stop-loss’unuzu nereye koyacağınızı belirlemek için piyasada genel olarak iki yaklaşım mevcuttur. Bunlar aşağıdaki gibidir.

  • Destek/Direnç’e göre stop-loss belirleme,
  • Volatiliteye göre stop-loss belirleme.

Bu yaklaşımları ayrıntılarıyla inceleyelim.

Destek/Direnç’e Göre Stop-Loss Belirleme

Bu yaklaşım, adın da anlaşılacağı üzere fiyatın oluşturduğu destek veya direnç seviyesinin altına veya üstüne stop koymanızı gerektirir. Stopunuzu, eğer alım yaptıysanız destek seviyesinin altına, satış yaptıysanız da direnç seviyesinin üstüne koymalısınız. Belirlediğiniz destek veya direnç seviyesinin çalışması durumunda girdiğiniz pozisyondan zarar etme olasılığınız azalacaktır.

Destek veya direnç bölgelerini belirlemek için bir çok farklı yöntem olduğu için buna göre stop-loss belirlemek için de o kadar farklı yöntem vardır. Bunları sıralayacak olursak,

  • Destek/direnç bölgesine göre stop-loss belirleme,
  • Hareketli ortalamaya göre stop-loss belirleme,
  • Destek/Direnç göstergelerine (pivot noktaları, fibonacci düzeltme seviyeleri vs.) göre stop-loss belirleme.

Destek/Direnç Bölgesine Göre Stop-Loss Belirleme

destek altına konulan stop-loss örneği
Destek altına konulan stop-loss

Fiyat grafiğindeki, klasik teknik analiz kullanarak belirlenen destek veya direnç bölgelerinin altına veya üzerine stop-loss koyulabilir. Kilit bölgeler seçildiğinde stop-loss için optimum nokta belirlenmiş olur çünkü seçtiğiniz bölge kırılmadığı sürece belirlediğiniz kurulum geçerli olacak ve stop olmayacaksınız. Seçtiğiniz bölge kırıldığı taktirde ise ilk baştaki kurulumunuz bozulduğu için küçük bir zararla pozisyondan çıkmış olacaksınız.

Hareketli Ortalamaya Göre Stop-Loss Belirleme

Hareketli ortalama altına konulan stop-loss örneği
Hareketli ortalama altına konulan stop-loss

Stratejinizde hareketli ortalama kullanıyorsanız hareketli ortalamaların dinamik destek/direnç olarak çalıştığı zamanlar bu hareketli ortalamanın biraz altını veya üstünü stop-loss koymak için kullanabilirsiniz. Örneğin piyasada çokça takip edilen kısa vadeli 20 periyotluk bir hareketli ortalamanın üzerinde alış yaptıysanız stop-loss noktanızı bu hareketli ortalamanın biraz altında belirleyebilirsiniz. Satış için de tam tersi geçerli. Böylece fiyatlar ile stop noktanız arasına kısa vadeli bir engel koymuş olursunuz ve stop olma ihtimaliniz hareketli ortalama kırılmadığı sürece daha az olur.

Destek/Direnç Göstergelerine Göre Stop-Loss Belirleme

Fibonacci düzeltme seviyesinin (0.382) üstüne konulan stop-loss örneği
Fibonacci düzeltme seviyesinin (0.382) üstüne konulan stop-loss

Aynı hareketli ortalamalar gibi destek/direnç göstergeleri de stop-loss noktası belirlemek için uygun birer araç olabilir. Potansiyel destek veya direnci tespit etmeye çalışan göstergeler, potansiyel giriş yerleri ile birlikte bu bölgelerin altına/üstüne stop-loss koymanızı sağlayabilir. Örneğin aşağı bir trend yakaladınız ve pozisyona girdiniz. Stopunuzu fibonacci düzeltme seviyeleri (extensions) aracının belirlediği direnç seviyelerinin üstüne yerleştirebilirsiniz. Böylece güçlü bir trendde rastgele bir stop noktasına göre stoplanma olasılığınızı daha da azaltmış olursunuz.

Volatiliteye Göre Stop-Loss Belirleme

Piyasalarda kullanılan diğer bir yaklaşım mevcut volatiliteye göre stop-loss noktası belirlemektir. Bu yöntem, fiyatların dalgalanma seviyesini gösteren volatiliteyi kullandığı için fiyatın dalgalandığı alana göre stop-loss koyulmasını öngörür. Fiyatın dalgalandığı alanın dışına koyulan stop-loss teknik olarak anlamlıdır ve hızlı stop olmamanızı sağlar.

Volatilite Göstergelerine Göre Stop-Loss Belirleme

ATR göstergesi ile stop-loss belirleme örneği
ATR göstergesi ile belirlenen stop-loss seviyesi

Volatilite göstergeleri fiyatın mevcut oynaklığını ölçer. Fiyatın belirlediğiniz periyotta ne kadarlık bir alan içinde dalgalandığını gösterdiği için bu dalgalanma seviyesi aleyhinize değişmediği sürece stop-loss koyacağınız doğru yeri gösterebilir. Piyasada en çok kullanılan volatilite indikatörlerinden bir kaçı ATR, Standart Sapma ve Bollinger Bantları’dır. Örneğin belirlediğiniz kuruluma göre düşüş yönlü bir pozisyona girdiğinizi düşünelim. Pozisyona girdiğiniz sıradaki ATR‘nin değerini belirli bir katsayı ile çarparak pozisyona giriş fiyatınıza eklerseniz satış yönlü pozisyonunuz için stop-loss noktasına ulaşırsınız. Alış yönlü pozisyonlarda ATR değeri (çarpı katsayı) giriş fiyatınızdan çıkartılmalıdır.

Yukarıdaki görselde örnek bir satış pozisyonu için ATR ile stop-loss noktası belirlenmiştir. Örnekte katsayı olarak 1 kullanılmış yani ATR değerinin 1 ile çarpımı sonucu çıkan değer (aynı değer) giriş fiyatına eklenerek stop-loss noktası ayarlanmıştır. Katsayı seçimi stratejinize göre değişmekle beraber genellikle piyasada 0,5 ila 2 arasında bir değer kullanılır.

En Düşük/Yüksek Fiyata Göre Stop-Loss Belirleme

Günün en düşük seviyesinin altına koyulan stop-loss

Bir başka volatilite bazlı stop-loss belirleme tekniği ise belirli periyottaki en düşük/yüksek fiyatın altına veya üstüne stop-loss koymaktır. Stratejinize göre belirlediğiniz periyottaki en düşük fiyatın altına ya da en yüksek fiyatın üstüne stop-loss koyabilirsiniz. Belirli bir periyottaki fiyat aralığı o periyottaki oynaklığı (volatilite) göstermesi açısından anlamlıdır. Örneğin stratejiniz gereği pozisyona giriş için saatlik barlarda fırsat arıyorsunuz ve uygun bir alış fırsatı yakaladınız. Bu durumda stop-loss noktası olarak son 20 barda (20 saat) oluşmuş en düşük fiyatın biraz altını belirleyebilirsiniz. Ya da day-trader (gün içi alım-satım yapan trader) iseniz günün en düşük veya en yüksek noktasının biraz ötesini stop-loss için kullanabilirsiniz.

İki Yöntemi Birleştirmek

destek ve bollinger bandı altında stop-loss örneği
Destek ile beraber Bollinger Bandı altına yerleştirilen stop-loss

Bazı traderlar yukarıda bahsettiğim iki ana yöntemi birleştirmektedir. Yani stop-loss’larını, belirledikleri destek/direnç bölgesinin ötesine o anki volatilite kadar boşluk bırakarak koyuyorlar. Böylece anlık destek veya direnç bölgesi kırılımlarından da kurtulmuş oluyorlar. Örneğin fiyat grafiğinde bir destek belirlediniz ve buraya yakın bir bölgeden alış yapma fırsatı buldunuz. Bu yaklaşıma göre stop-loss noktanızı, destek bölgesinin o anki volatilite miktarı (örneğin Bollinger Bantları alt çizgisi) kadar altında belirliyorsunuz. Böylece iki yöntemin de avantajını kullanmış oluyorsunuz.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın