Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Stop-Loss Nedir, Nasıl Kullanılır?

Arif Cabar   ·  27 Ocak 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 3 dk.

Stop-Loss Nedir, Nasıl Kullanılır?

Arif Cabar   ·  27 Ocak 2021   ·  

Stop-Loss türkçeye Zarar-Durdur ya da Zarar-Kes diye çevirebileceğimiz bir risk yönetimi tekniğidir. Tradingde risk yönetiminin bel kemiğidir diyebiliriz. Trading stop-loss’suz düşünülemez. Trading hayatınızda başarılı olmak istiyorsanız stop-loss nasıl kullanılır öğrenmek zorundasınız.

Stop-loss kullanılmayan bir trading hesabı batmaya mahkumdur. Bunu nereden biliyorum? Çünkü hiçbir zaman finansal işlemlerinizde %100 başarı oranına ulaşamayacaksınız. Zarar ettiğiniz işlemlerinizde stop olmazsanız sermayenizin tamamını kaybetme riskiniz çok yüksek olacaktır. Trade işlemlerinizde %99 başarı oranınınız bile olsa %1‘lik başarısız işlemleriniz stop-loss kullanmazsanız daha önce elde ettiğiniz tüm kârınızı silip süpürecektir.

Stop-Loss emirleri pozisyon açılırken girilir. Açtığınız pozisyon belirlediğiniz stop-loss fiyatına gelirse otomatik kapanacaktır. Bu şekilde küçük bir zararı kabullenerek daha büyük zararlara girmeyi hatta hesabınızı tamamen kaybetmeyi engellemiş olursunuz.

Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi EURUSD paritesinde 1,2200 seviyesinden alış emri verdiğinizi düşünelim. Stop-loss fiyatınızı da 1,2150 olarak belirlediniz. Eğer fiyat daha da yükselirse kâr edersiniz; fakat fiyat istediğiniz yönde hareket etmez de düşmeye devam ederek stop-loss fiyatınız 1,2150‘ye gelirse pozisyonunuz otomatik olarak küçük bir zararla kapanır.

Şimdi aynı yerde stop-loss kullanmadığınız durumda başınıza neler gelebileceğine bir bakalım.

İşte stop-loss kullanmasaydınız fiyat 1,13‘lere doğru giderken büyük bir zararla baş başa kalırdınız. Belki hesabınızı bile patlatabilirdiniz. Hesabınız patlamasa bile sinirlerinizin patlayacağı garanti!

Koyduğunuz stop-loss’un verdiğiniz fiyattan kesin çalışacağı diye bir şey de yoktur. Bazen pozisyona girerken stop emri vermiş olsanız ve fiyat o noktaya ulaşmış olsa bile çok hızlı fiyat hareketleri oluştuğunda stopunuz çalışmayabilir. Ya da istediğiniz fiyattan çalışmayabilir. Stop-loss stratejinizi belirlerken bunu da aklınızda bulundurmanızda yarar var.

Stop-Loss Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Stop Loss kullanırken bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor. Bunları sıralayalım.

  • Bir pozisyona girerken belirlediğiniz Stop-Loss ile o pozisyonda edeceğiniz zarar toplam sermayenizin %1 – 2‘sini asla geçmemelidir.
  • Stop-Loss seviyenizi pozisyon açarken girmelisiniz, pozisyon açtıktan sonra değil. Siz pozisyonunuzu açtığınız andan stop-lossunuzu girene kadarki zamanda aleyhinize oluşabilecek ani bir fiyat hareketiyle büyük zararlar edebilirsiniz.
  • Belirlediğiniz stop-loss noktası küçük fiyat hareketlerinden etkilenecek kadar yakın, zarar ettiğiniz kesinleştiği halde fiyatın ulaşamayacağı kadar uzak olmamalıdır.
  • Pozisyona girerken belirlediğiniz stop-loss’unuzu asla kaldırmamalı veya yerini değiştirmemelisiniz.
  • Stop-loss seviyenizi belirli tekniklere göre belirlemelisiniz.

Ayrıca stop-loss emirleri bir pozisyonda kârda iseniz kârlarınızı kilitleyebilirsiniz. Bu iz süren stop-loss tekniğini daha sonraki yazılarımda detaylı açıklayacağım.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın