Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
Tahmini Okuma Süresi: 5 dk.

Sıkışma Alanı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Arif Cabar   ·  4 Nisan 2021   ·  

Sıkışma alanı, fiyatların giderek sıkıştığı dar bir alanı ifade etmek için kullanılır. Fiyatlar bazen bir konsolidasyon esnasında giderek daha dar bir alana sıkışma eğilimi gösterirler. Bu durumda volatilite de (oynaklık) giderek düşer. Dar bir alanda sıkışan ve volatilitesi düşen fiyatlar traderlara bazı fırsatlar yaratabilir. Bugün teknik analizde sıkışma alanı kavramından ve bunun trading işlemlerinde nasıl kullanılabileceğinden bahsedeceğim.

Fiyatlar her zaman genişleme ve daralma dönemleri arasında salınıp durur. Genişlik dönemlerini daralma dönemleri, daralma dönemlerini de genişlik dönemleri izler. Volatilite, fiyatlardaki oynaklığı ifade ettiği için fiyatlar genişleme eğilimi gösterirken giderek artar. Tersi durumda daralma dönemlerinde volatilitenin düştüğü görülür. Volatilite giderek düşerken bir noktada tarihi olarak en düşük olduğu seviyelere ulaşır. İşte volatitenin en düşük olduğu bu tarihi seviyeler fiyatlarda kendini sıkışma alanı olarak gösterir.

USDTRY'de sıkışma alanı
USDTRY’de çok uzun süren bir sıkışma alanı

Volatilitenin diplerde olduğu sıkışma alanları bir çok trader için önemsenir; çünkü bu alanlar pozisyona giriş için iyi risk:ödül oranları sunar. Yani düşük risk ile daha yüksek kâr elde etmenizi sağlar. Sıkışma alanlarında, volatilite ve destek-direnç arasındaki mesafe dar olduğu için stop-loss noktanızı pozisyona giriş noktanızın daha yakınına yerleştirebilirsiniz. Böylece eğer girdiğiniz pozisyon doğruysa aldığınız risk karşısında elde edeceğiniz ödül de daha büyük olabilir.

Tradingde Sıkışma Alanı Nasıl Kullanılır?

Sıkışma alanları, iyi risk:ödül oranlı fırsatlar sunduğu için genel olarak pozisyona giriş için kullanılır. Aşağıda sıkışma alanlarının pozisyona giriş için nasıl kullanılabileceğinden bahsetmeye çalışalım.

Fiyat sıkışma alanına girdiğinde çoğu trader bir yöne kopma (breakout) ve dolayısıyla volatilitede artış bekler. Kopmanın gerçekleştiği yön yukarı olursa alış, aşağı olursa satış yönlü pozisyon açılır. Bu durumda fiyatların kopmanın gerçekleştiği yöne doğru gitmesi beklenir. Uygun bölgeler hedef fiyat olarak seçilerek take-profit için kullanılabilir.

Sıkışma alanlarında kullanılan genel strateji breakout olmasına rağmen tek strateji değildir. Trend yönünde pozisyon almayı düşünen traderlar, herhangi bir kopma beklemeden -üst zaman dilimlerindeki trendlere göre- destekten alış, dirençten satış yapabilir. Örneğin yükseliş trendi içinde sıkışma alanı belirleyen bir trader, breakout beklemeden fiyat sıkışma alanının desteğine geldiğinde alış yapabilir. Bu durumda stop-loss desteğin altına koyulur. Bu stratejiye göre mevcut trend yükseliş yönlü olduğu için direncin kırılma olasılığı desteğin kırılma olasılığına göre daha yüksek görülür ve buna göre pozisyon alınır.

Bir başka strateji de sıkışma alanı devam ettiği sürece destekten alıp dirençten satmak olabilir. Sıkışma alanları mevcut zaman diliminde dar bir aralığa denk geldiği için fiyatları daha yakından inceleyebilmek adına alt zaman dilimlerine geçilmesi uygun olacaktır.

Yukarı anlattığım stratejilerde, sıkışma alanını kendiniz belirleyebileceğiniz gibi volatilite göstergelerinden de yararlanabilirsiniz. Sıkışma alanlarında volatilite düşük olduğu için bu alanları tanımlamak veya bu alanlardan olası kopmaları tespit edebilmek için ATR, Bollinger Bandı gibi volatilite göstergelerine başvurabilirsiniz.

Bunun gibi trade tarzına göre bir çok farklı strateji belirlenebilir.

Sıkışma Alanı Kullanmanın Sınırlamaları

Bir çok teknik analiz yöntemi gibi sıkışma alanlarına göre alım/satım yapmak her zaman kârla sonuçlanmayacaktır. Bazen fiyat sıkışma alanının bir tarafına kopma gerçekleştirse de geri sıkışma alanın içine girer ve ters tarafa doğru ilerlemeye başlar. Bu durumda fikrinizi hemen değiştirmezseniz büyük zararlar ile karşılaşabilirsiniz.

Bir başka sınırlama ise sıkışma alanı tespit etmenin kişiye göre değişiklik göstermesidir. Sizin sıkışma alanı olarak belirlediğiniz bir alan gerçekten sıkışma alanı olmayabilir. Ya da piyasa katılımcıları o an sizin gibi düşünmeyebilir. Bu durumda sıkışma alanı stratejileri başarısız olabilir.

Diğer bir konu ise her zaman piyasaya yeni bir haber düşerek terste kalmanıza neden olabilir. Siz sıkışma alanını doğru belirleseniz ve fiyat stratejinize uygun hareket etse bile piyasaya düşen yeni bir haber fiyatları hızla ters tarafa döndürebilir.

Tüm bunlardan korunmak için her zaman işlemlerinizde risk yönetimi teknikleri uygulamaya özen göstermelisiniz.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

1 Yorum

  1. Talha

    Benim stratejim tamamen sıkışma alanı üzerine kurulur. Çok iyi fırsatlar çıkabiliyor. Yazınız çok iyi.

Bir cevap yazın