Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Risk Ödül Oranı Nedir, Neden Önemlidir?

Arif Cabar   ·  2 Şubat 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 5 dk.

Risk Ödül Oranı Nedir, Neden Önemlidir?

Arif Cabar   ·  2 Şubat 2021   ·  

Risk/Ödül oranı aldığınız riskin, aynı risk karşısında elde ettiğiniz ödüle oranıdır. Bunu tradinge uyarlarsak, girdiğiniz pozisyonlar ile ettiğiniz zararın (risk) bu pozisyonlar sonucu elde ettiğiniz kâra (ödül) oranıdır. Çeşitli kaynaklarda Ödül/Risk Oranı olarak da geçiyor; fakat ben Risk/Ödül Oranı olarak kullanmayı tercih ediyorum.

Yabancıların Risk Reward Ratio (RRR) dedikleri Risk/Ödül Oranı, risk yönetiminde Stop-Loss ile birlikte kullanılan en önemli iki bileşenden biridir. Stop-Loss ile belirlediğiniz risk ve buna karşı elde ettiğiniz ödül trading başarınızda önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla bu ikisinin ilişkisini ölçen Risk/Ödül Oranı da trading başarınızın anahtarlarından biridir.

Trade etmeye yeni başlayan çoğu kişi başarı oranına odaklanmakta ve risk ödül oranını göz ardı etmektedir; fakat doğası gereği başarı oranının sınırlı olduğu finansal piyasalarda asıl önemsenmesi gereken şey risk ödül oranıdır. Trade ederken başarı oranımızı arttırmayı hepimiz istiyoruz; fakat bu öyle kolay bir iş değil. Bunun yerine enerjimizi aldığınız riske karşı ödülümüzü arttırmaya harcarsak düşük başarı oranımız bile olsa toplamda kârlı olabiliriz. Benim başarı oranım %50‘nin altında ama risk ödül oranım yüksek olduğu için çoğu zaman seneyi kârla kapatmayı başarıyorum.

Risk Ödül Oranı Nasıl Hesaplanır?

Riskin ettiğiniz zarar, ödülün ise elde ettiğiniz kâr olduğunu daha önce söylemiştim. Eğer 1 birim zarara karşı 3 birim kâr ediyorsanız risk ödül oranınız 1/3 olur. Bu sizin işlemlerinizde ortalama kârınızın ortalama zararınızdan 3 kat fazla olduğunu gösterir.

Risk/Ödül Oranı = Ortalama Zarar / Ortalama Kâr

Risk ödül oranınızı bulmak için en az 100 işlem yapmış olduğunuzdan emin olun. Yapmış olduğunuz 100 işlemden sonra bu işlemlerden zararla sonuçlananların ortalamasını kârla sonuçlananların ortalamasına bölerseniz risk ödül oranınıza ulaşmış olursunuz. Bu oran ne kadar küçük olursa o kadar iyidir.

Örneğin 100 işlemden sonra bu işlemlerin yarısında ortalama %1 zarar yarısında ise ortalama %2 kâr ettiyseniz risk ödül oranınızın 1/2=0.5 olur. Bu da sizin 1 birim riske karşı 2 birim ödül aldığınızı gösterir.

Önemli Not: başarı oranı ve stratejinizle bağlantılı olmakla beraber piyasada genellikle minimum 1/2 risk ödül oranı tavsiye edilir.

Risk Ödül Oranı Neden Önemlidir?

Risk ödül oranının önemi şuradan gelmektedir. Piyasalarda başarı oranınızı çok yüksek düzeylere çıkarmanız doğal yollardan mümkün değildir. Bu yüzden başarı oranınız düşük bile olsa risk ödül oranınızı yüksek tutarak toplamda zarar etmemeyi ve kârlı işlemler yapmayı sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda başarı oranına göre zarar etmemek için kullanılması gereken minimum risk ödül oranları mevcuttur.

Başarı OranıMinimum Risk/Ödül Oranı
%251 / 3
%331 / 2
%401 / 1.5
%501 / 1
%601 / 0.7
%751 / 0.3

Yukarıdaki tabloda gördüğünüz gibi %33 gibi düşük bir başarı oranına sahip olsanız bile risk ödül oranınız 1/2 olursa zarar etmezseniz. Ayrıca piyasalarda ortalama kabul gören %50 gibi bir başarı oranına sahipseniz risk ödül oranınız eğer 1/1 olursa toplamda kârlı olamazsınız. Toplamda kârlı olabilmeniz için 1/1 risk ödül oranının üzerine çıkmalısınız.

Not: komisyon vb. diğer giderler göz ardı edilmiştir.

Risk Ödül Oranımı Nasıl Artırabilirim?

Risk ödül oranınızı artırabilmeniz için teorik olarak zararlarınızı minimum kârlarınızı da maksimum yapmalısınız. Tabi ki bunu piyasanın izin verdiği ölçüde gerçekleştirebilirsiniz.

İyi bir risk ödül oranına sahip olmak istiyorsanız, stop-loss ile belirlediğiniz zarar miktarınıza karşılık take-profit (kâr-al) ile belirlediğiniz kârınız bu zarardan daha yüksek olmalıdır. Kârlarınız zararlarınızdan ne kadar yüksek olursa risk ödül oranınız da o kadar olumlu olacaktır.

Not: Trend takip eden sistemler gibi genellikle momentuma dayalı stratejilerde take-profit noktası kullanılmaz. Bu durumda ödülünüz pozisyondan çıkarak elde ettiğiniz nihai kârınıza göre belirlenir.

Genel piyasa koşulları düşünüldüğünde yüksek risk ödül oranı olan stratejilerin başarı oranları düşük, yüksek başarı oranı olan sistemlerin ise risk ödül oranları düşüktür. Başarının anahtarı bu ikisinin arasında iyi bir nokta bulmaktır.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

1 Yorum

  1. Leble

    Bu piyasada artış azalış yok. Risk ve ödül var. Bunu anlayan bu işi başarır.

Bir cevap yazın