Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Piyasadaki Fırsatlara Bakış Açımız

Arif Cabar   ·  24 Şubat 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 4 dk.

Piyasadaki Fırsatlara Bakış Açımız

Arif Cabar   ·  24 Şubat 2021   ·  

Bugün, trade ediyorsanız çok önem verilmesi gereken bir konu olan piyasadaki fırsatlar ile bu fırsatlara bakış açımızdan ve psikolojimizden bahsedeceğim. Kendi başıma gelen bir örneği paylaşarak konunun daha iyi anlaşılmasını sağlamaya çalışacağım. Eminim sizlerin de anlattığım örneğe benzer bir çok olay başınızdan geçmiştir.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki piyasadaki fırsatlarla ilgileniyorsanız bir çok piyasayı takip ediyor olmalısınız ki fırsat yakalama şansınız yüksek olsun. Ben 4, 5 farklı piyasada (hisse senedi, döviz, kripto para vs.) en az 40, 50 yatırım aracını takip etmenizi öneriyorum.

Piyasalardaki fırsatlara karşı yaklaşımımızın nasıl olması gerektiğini 2 aşamalı olarak anlatacağım:

  1. Sabırla fırsatları beklemek,
  2. Fırsatları beklerken uyanık olup piyasaya küsmemek.

Bu iki aşamayı aşağıda başlıklar halinde inceleyelim.

Sabırla Fırsatları Beklemek

Eğer trade ediyorsanız piyasanın size sunacağı fırsatları beklemenin çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Fırsatlar sürekli karşımıza çıkmasa da piyasalar bir çok fırsat barındırır. Bu fırsatları beklemeden pozisyon alanlar çoğu zaman kaybeder; çünkü sürekli olarak trade edip her zaman kâr edemezsiniz. Doğru zamanda doğru yerde olmalısınız.

Bu doğru zamanı beklerken yanlış işlemlere girip çıktıkça eğer risk yönetimi yapmıyorsanız zaten anaparanızı hemen kaybedersiniz. Eğer risk yönetiminin önemi kavramışsanız anaparanızı hemen kaybetmezsiniz belki ama doğru zamanı beklemeyi bilmezseniz girip çıktığınız zararlı işlemler küçük küçük sermayenize zarar verir. Bu küçük zararlar büyüyerek sermayenizde büyük delikler açabilir. Bu yüzden doğru zamanı yani fırsatları sabırla beklemenin önemini çok iyi anlamalısınız. Trade stratejinizi oluştururken pozisyona giriş zamanlamanızı fırsatların size göz kırptığı zamanlara denk getirmelisiniz.

Peki fırsatın geldiğini nasıl anlarsınız? Bu stratejiden stratejiye değişmekle birlikte genelde trend başlangıçları fırsatların doğduğu ve ödülün büyük olduğu alanlardır. Trend dönüşlerini beklemeden “Buradan döner, bu kadar düştü artık buradan kesin çıkar!” diye düşünmek piyasalardaki hatalı davranışlardandır. Sabırla fırsatları beklemelisiniz!

Fırsatları Beklerken Uyanık Olup Piyasaya Küsmemek

Sabırla fırsatları beklediğimiz gibi bu fırsatları beklerken her an geleceklermiş gibi hazır olmalıyız. Yoksa fırsat gelir geçer ve çoğu kişi gibi biz de fırsatın değerini iş işten geçtikten sonra anlarız. Uyanık olup bir fırsatın geldiği zamanı kaçırmamalı veya önceki zararlarınızdan dolayı piyasaya küsmemelisiniz. Eğer piyasaya küserseniz daha önceki zararlarınızı telafi edecek fırsatı size sunduğunda onu göremezsiniz. Tıpkı benim Bitcoin’de yaptığım gibi!

Bitcoin, 2019 baharında yükseliş trendine girdiğinde bunun güzel kâr getirecek bir fırsat olduğunu hemen anlamıştım ve pozisyon almaya karar verdim. O dönemde pozisyon alma girişimlerim hep zararla sonuçlandı. Bu zararlar, risk yönetimi yaptığım için üstesinden gelinemeyecek zararlar değildi; fakat üst üste geldiği için o dönem canımı baya sıkmıştı. Yaklaşık yarım yıl uğraştıktan sonra pozisyon almaktan vazgeçtim. Bana yaşattığı olumsuz duygular nedeniyle tabiri caizse Bitcoin’e küsmüştüm. Daha sonra Bitcoin’de 7.000$ seviyelerinde tekrar bir alım fırsatı bulsam da bitcoinle daha önce yaşadığım tecrübeler alım yapmamı engelledi. Sonra ne mi oldu? Bitcoin 50.000$‘a giderken sadece baktım. İşte zararlı işlemlerim nedeniyle piyasaya küsmem o zararlı işlemleri yerine koyup üzerine çok daha fazla kâr bırakacak bir fırsatı kaçırmama neden oldu.

Sonuç olarak özetlersek, fırsatların sürekli gelmediğini kendimize hatırlatıp sık işlem yapmamalı, fırsat geldiğinde ise hep beklediğimiz o fırsatın geldiğinin bilincinde olarak uyanık davranmalıyız.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

1 Yorum

  1. Fakusen

    Ever, fırsatları beklemek bence en önemli şeylerden biri. Güzel yazı.

Bir cevap yazın