Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Momentum Nedir, Nasıl Kullanılır?

Arif Cabar   ·  11 Nisan 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 6 dk.

Momentum Nedir, Nasıl Kullanılır?

Arif Cabar   ·  11 Nisan 2021   ·  

Tradingde momentum, fiyatların değişim (artış veya azalış) hızını ifade eder. Fizikteki momentuma benzer anlamıyla kullanılır. Örneğin bir otomobil hareket etmeye başladığında momentumu artmaya başlar ve en yüksek sürate ulaştığında momentum da en yüksektedir. Daha sonra otomobilin hızı en yüksek süratinden yavaş yavaş düşmeye başlar ve otomobil hâlâ ileri doğru hareket etmesine rağmen momentumu düşmeye başlar. Otomobil durduğunda momentum da “0” olur. İşte fiyat momentumu da buna benzer. Fiyatlar artmaya başlarken momentum yükselir sonra artış hızı düşmeye başlayınca fiyatlar artmaya devam etse bile momentumu azalmaya başlar.

Fiyat momentumu teknik analiz göstergeleri ile ölçülür. Bu göstergeler çoğunlukla fiyat, bazıları da fiyata ek hacim verisini kullanır. Her gösterge momentumu kendi formülüne göre yorumladığından farklı hesaplar. Stratejiniz ve ihtiyacınıza en uygun olanını formüllerini de inceleyerek kendiniz seçmelisiniz.

Momentum Nasıl Kullanılır?

Piyasalarda momentum ile ilgili 3 temel varsayımda bulunmak mümkündür:

  1. Yüksek momentum yüksek, düşük momentum düşük değişim hızı demektir.
  2. Momentum fiyatlar yükselirken pozitif, düşerken negatiftir.
  3. Momentum yüksek ve düşük seviyeler arasında salınıp durur.

Stratejinizi oluşturken momentuma yer verecekseniz bu 3 temel varsayıma göre hareket etmelisiniz. Bu varsayımlar üzerinden oluşturulan 3 temel trading stratejisi sırasıyla aşağıdaki gibidir.

Yüksek Momentum Stratejisi

Yüksek momentumdan yararlanmak isteyen momentum traderları momentum yüksek olduğunda pozisyona girerler ve düşmeye başlayana kadar pozisyonlarını korurlar. Bu yüksek momentum dönemleri genellikle kısa vadeli olduğu için traderlar da pozisyonlarından kısa vadede çıkarlar. Böylece kısa zamanda yüksek kâr etme potansiyeline sahip olurlar. Potansiyel olarak kısa zamanda edilecek bu yüksek kâr, fiyatların yüksek hızda artış/azalış göstermesine dayanır.

Yüksek momentum traderları en yüksek performans gösteren varlıklarda trade ederler. Bu traderlar genellikle kullandıkları grafik yazılımında filtreleme yaparak en yüksek artış/azalış gösteren menkul kıymetleri bulurlar. Daha sonra stratejilerine göre pozisyona giriş yapmak için uygun bir yer ararlar. Pozisyona giriş yeri için genellikle momentum göstergelerinden yararlanırlar. Daha temkinli momentum traderları; bir destek/direnç bölgesinin kırılması, hacmin yüksek olması vb. ek onay isteyebilir.

Pozisyondan çıkış stratejiye göre değişkenlik gösterebilir. Tamamen yüksek momentumla işlem yapan bir trader momentum düşme emareleri göstermeye başladığında pozisyonu kapatacaktır. Bir başka trader pozisyonunu kapatmak için momentumun düşmesini değil negatife dönmesini bekleyebilir. Bu durumda momentum düşse bile negatife dönmediği sürece pozisyonda kalır.

Bu stratejinin başarılı olabilmesi için yüksek momentumun süreklilik arz etmesi gerektiğini unutmayın! Yüksek momentum kesintileri uğradığı müddetçe strateji başarısız olacaktır.

Trend Takip Stratejisi

Momentum ile aslında trend de takip edilebilir. Bunun nedeni trendin de bir momentumu olmasıdır. Trend takip edenler momentum pozitif olduğunda alış yapar ve negatif olana kadar pozisyonlarını korurlar. Tam tersi durumda momentum negatif olduğunda satış yapar ve pozitif olana kadar pozisyonlarını kapatmazlar.

Trend takibi yapan traderlar genellikle trend çizgileri, momentum veya trend takip göstergelerini kullanırlar. Takip edecekleri trend, trend çizgisini çektikleri zaman dilimi veya kullandıkları göstergenin periyotuna göre kısa, orta ya da uzun vadeli olabilir. Örneğin trend çizgisini haftalık zaman diliminde çeken bir trader haftalık trendleri takip edecektir. Veyahut “momentum göstergesini” günlük zaman diliminde 200 periyot seçerek kullanan bir trader da uzun vadeli trendi takip edecektir.

Trend çizgisi kullanan trend takpçileri fiyat trend çizgisini ihlal edip orada kalıcılık sağlamaya başladığında, momentum göstergelerini kullananlar ise momentum ters tarafa geçtiğinde (pozitiften negatife ya da tersi) pozisyonlarını kapatırlar. Örneğin trend takibi için RSI kullanan bir trader RSI değeri merkez çizgisinin (50) altına geçtiğinde uzun, üstüne geçtiğinde kısa pozisyonlarını kapatacaktır.

Momentuma göre trend takip stratejileri yükselen ve düşen trendin hakim olduğu piyasalarda başarılı olabilir. Bu strateji yatay trend dönemlerinde başarısız olacaktır.

Karşıt İşlem Stratejisi (Fading)

Karşıt işlem stratejileri, momentumun yüksek ve düşük seviyeler arasında salınım yapma varsayımına dayanır. Momentum genel olarak salınım yaptığı için yüksek bir momentumun düşüğe, düşük bir momentumun da yükseğe gebe olduğu düşünülür.

Momentum ile karşıt işlem yapan traderlar genellikle aşırı alım-satım göstergelerini kullanır. Pozisyona girerken alış için fiyatın aşırı satım bölgelerine gelmesini beklerler. Tam tersi satış için de fiyatın aşırı alım bölgesinde olmasını isterler. Bu bölgeleri destek/direnç bölgeleri veya kullandıkları aşırı alım-satım göstergesine (osilatör) göre belirlemeye çalışırlar. Örneğin osilatör olarak stokastik kullanan bir trader alış için gösterge değerinin 20‘nin altına (stokastik aşırı satış bölgesi) gelmesini bekleyebilir.

Kısa vadeli karşıt traderlar fiyatlar öteki uca ulaştığında pozisyondan çıkacaktır. Örneğin aşırı satış bölgesinde alım yapan kısa vadeli bir trader fiyatlar aşırı alış bölgesine ulaştığında pozisyonunu kapatabilir. Strateji ve vadenize göre tek çıkış stratejisinin bu olmadığını unutmayın!

Karşıt işlem stratejisi yüksek momentum stratejilerinin zıttı olduğu için yüksek momentumun süreklilik arz ettiği durumlarda başarısız olacaktır. Tam tersi durumda ise yüksek momentum stratejilerinin başarısız olduğu durumlarda bu stratejinin başarılı sinyal üretme olasılığı artacaktır.

Momentum Kullanmanın Sınırlamaları

Tüm teknik analiz kavramları gibi momentum stratejileri de her zaman %100 doğru sonuç vermez. Yukarıda örneklerini verdiğim stratejiler piyasa koşullarına göre doğru ya da yanlış sinyal verecektir. Piyasa koşulları da sürekli olarak değişkenlik gösterdiğinden ne zaman hangi stratejiyi kullanmanız gerektiğini tam olarak kestiremeyebilirsiniz.

Momentumun sürekli olarak düşük ve yüksek arasında gidip gelmesi özellikle buna hazır olmayan yeni traderların psikolojileri için yorucu olabilir. Bu koşullarda disiplini bozulan traderlar stratejinin gerektirdiklerini uygulamakta zorlanabilirler.

Tüm bu nedenler dolayısıyla zarara uğramanız kaçınılmaz olacaktır. Bu zararların boyutlarını küçük tutabilmek için risk yönetimi öğrenmeye ve trading psikoloji hakkında bilinçli olmaya özen göstermelisiniz.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

1 Yorum

  1. Selma

    Güzel bir yazı olmuş. Böyle bir site yaptığınız için teşekkür etmek isterim.

Bir cevap yazın