Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Kısa (Short), Uzun (Long) Pozisyon Nedir?

Arif Cabar   ·  9 Mayıs 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 3 dk.

Kısa (Short), Uzun (Long) Pozisyon Nedir?

Arif Cabar   ·  9 Mayıs 2021   ·  

Finansal piyasalar ile ilgilenmeye yeni başlayan kişiler sosyal medya vb. mecralarda muhakkak kısa pozisyon ve uzun pozisyon terimlerini duymuştur. Aktif olarak işlem yapan traderlar genellikle “kısa pozisyondayım” veya “uzun pozisyon alınmalı” gibi cümleler kurar. Bugün kısa ve uzun pozisyon nedir ona bakacağız. Bu arada kısa pozisyon için kavramın ingilizcesi olan short pozisyon, uzun pozisyon için ise long pozisyon da sıklıkla kullanılmaktadır.

Kısa pozisyon, satış yönlü işlemleri tabir etmek için kullanılır. Yani kısaca satış işlemi demektir. Örneğin FOREX veya VİOP gibi çift yönlü işleme izin veren piyasalarda satış pozisyonu aldığınızda veya borsada açığa satış yaptığınızda kısa pozisyon almış olursunuz. Bu pozisyona kısa denmesinin nedeni düşüşlerin genel olarak yükselişlerden daha kısa sürede gerçekleşmesinden dolayı pozisyonun kısa süre açık tutulmasıdır. Ayrıca teorik olarak bir fiyat en fazla 0‘a düşebilir. Yüselişlerde fiyatın teorik olarak sonsuza kadar yükselebileceğini düşünürsek düşüşlerin en fazla 0 ile sınırlı olması satış işlemlerinin alış işlemlerine kıyasla daha kısa olması anlamına gelir.

Short pozisyona örnek vermek gerekirse EUR/USD paritesinde yapmış olduğunuz analiz neticesinde bir satış fırsatı yakaladığınızı düşünelim. Analiziniz sonucu fiyatın 1,2500$ seviyesine düşeceği tahminiyle 1,2700$‘den satış pozisyonu açtınız. İşte almış olduğunuz bu pozisyon kısa pozisyondur. (Fiyatlar tamamen hayalidir.)

Uzun pozisyon, alış yönlü işlemleri tabir etmek için kullanılır. Yani uzun pozisyon kısaca alış işlemi demektir. Örneğin herhangi bir finansal enstrümanı satın aldığınızda ya da alış pozisyon aldığınızda uzun pozisyon almış olursunuz. Bu pozisyona uzun denmesinin nedeni yükselişlerin genel olarak düşüşlerden daha uzun sürede gerçekleşiyor olması ve doğal olarak pozisyonu açık tutma sürenizin de uzun olmasıdır. Ayrıca yukarıda da bahsettiğim üzere fiyat teorik olarak sonsuza kadar yükselebilirken en fazla 0‘a düşebileceğinden düşüşlere kıyasla buna uzun pozisyon denmesi mantıklıdır.

Long pozisyona örnek verelim. Bitcoin‘in uzun vadede çok değerleneceğini düşünerek almaya karar verdiğinizi hayal edelim. Bitcoin 3.000$‘a düşüp buradan tekrar yükselmeye başlayınca alım yapmanın zamanı geldiğini düşünerek 5.000$‘dan Bitcoin aldınız. İşte 5.000$‘dan girmiş olduğunuz bu pozisyon uzun yani long pozisyondur. (Fiyat rakamları tamamen hayalidir.)

Bunların dışında açık pozisyon ve kare pozisyon terimleri de vardır. Bunları açıklamak gerekirse açılmış; fakat henüz kapatılmamış pozisyonlar açık pozisyon olarak adlandırılır. Bir diğer kavram kare (square) pozisyon ise bir varlıkta aynı anda (ve aynı miktarda) kısa ve uzun pozisyon alınmasını ifade eder. Bazı durumda traderlar riskten korunmak veya kârlarını kilitlemek için açık pozisyonlarına ters pozisyonlar alır. Böylece ne kâr ne zarar durumuna girerler. Düz veya kare pozisyon tabiri işte bu durum için kullanılır.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın