Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
Tahmini Okuma Süresi: 4 dk.

Karar Anı: Trade Psikolojisi ile İlgili Ayrıntılı Bir Kitap

Arif Cabar   ·  25 Temmuz 2021   ·  

“Karar Anı – Aklın Para Üzerindeki Gücü”, Amerikalı yatırım psikoloğu Richard L. Peterson tarafından yatırım ve trading psikolojisi üzerine yazılmış kapsamlı bir kitap. Kitabın çevirisi Canan Feyyat‘a ait. 492 sayfalık bu ayrıntılı kitabın ilk baskısı Ocak 2012 tarihli. Kitabın -şu an için- ikinci ve son baskısı AkPortföy‘ün de katkılarıyla Scala Yayıncılık tarafından yayınlanmış.

karar anı kitap kapağı

Karar Anı, insanın para ile olan ilişkisini çok ayrıntılı bir biçimde ele almış. Bu ayrıntı en başından beynimizin nörokimyasından ve zihnimizin kökenlerinden yola çıkıyor. Daha sonra piyasalarda karşılaşılan bir çok psikolojik durum derinlemesine inceleniyor.

Kitaptaki 23 bölüm, 4 kısımda anlatılmış. Bu 4 ana kısım şöyle:

  • Temeller: Beyin ve zihnimizin temelleri, nörokimyasal süreçler anlatılmış.
  • Duygular ve Finans: Finansal kararlarda duyguların rolüne değinilmiş.
  • Parayı Düşünmek: İnsanın, para ve piyasalar ile ilgili düşünsel süreçleri ve davranışları irdelenmiş.
  • Uygulama: Finansal işlemlerde hatayı en aza indirebilmek için tavsiyeler verilmiş.

Kitapta gerçek kişi ve olaylar ilgili birçok örnek verilmiş, ünlü finans aktörlerinin çeşitli sözleri paylaşılmış. Bir kaç tanesi şöyle:

Piyasalar sürekli bir belirsizlik ve akış hali içindedir; açık ve net olana fazla itibar etmeyerek ve beklenmeyen üzerine bahse girerek para kazanılır.

George Soros

IQ düzeyiniz 25’in altında olmadıkça yatırım başarınızın IQ düzeyiyle bir ilgisi yok. Normal zekada biriyseniz tek bir şeye ihtiyacınız var: Yatırım işinde diğer insanların başını derde sokan dürtüleri kontrol edebilecek bir mizaca sahip olmak.

Warren Buffett

Para kaybetmekten kesinlikle nefret ediyorum ve bu nedenle yeryüzündeki en muhafazakar trader olduğumu düşünüyorum.

Paul Tudor Jones

Zarar etmekten korkamazsınız. Bu işte başarılı olan insanlar, para kaybetmeyi göze alan kişilerdir.

Jack Schwager

Yanımdaki herhangi bir trader’dan daha iyi değilim, sadece hatalarımı kabul etmekte ve bir sonraki fırsata yönelmekte daha hızlıyım.

George Soros

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki finansal piyasalarla haşır neşir olanların kesinlikle okuması gereken bir kitap. Çünkü bu işin psikoloji ayağı ile ilgili birçok değerli bilgi içeriyor. Kitabı okurken piyasalarda girdiğiniz psikolojik durumları gerçekten de böyle oluyor diyerek hatırlıyorsunuz. Bu açıdan traderlarda farkındalık yaratma potansiyeli yüksek olduğu için çok yararlı bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Karar Anı’nda yazarın “önyargı eğilimleri” dediği bir olgu var. Bu eğilimler bizi biz yapan beynimizin milyonlarca yıldır hayatta kalmamızı sağlamak için oluşturduğu şeyler. Örneğin kayıptan kaçınmak, peşin iskontosu (kitapta etraflıca anlatılıyor) gibi. Bizi hayatta tutan bu eğilimler finansal piyasalara gelince çuvallıyor ve hatalı davranmamıza neden oluyor. İşte kitap bu önyargı eğilimlerimizin neler olduğunu, bunları nasıl fark edebileceğimizi ve bunlarla nasıl baş etmemiz gerektiğini çok güzel anlatmış.

Trading’de, teknik analiz ve risk yönetimi ile birlikte, üç ana bileşenden biri olan psikoloji ile ilgili kapsamlı bilgi edinmek ve piyasalarda traderların girdiği psikolojik durumlar ile ilgili farkındalık kazanmak istiyorsanız bu kitabı okuyun. Kısaca tradingde başarlı olmak istiyorsanız bu kitabı kütüphanenizde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın