Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
Tahmini Okuma Süresi: 3 dk.

Jim Simons Piyasaların Şifresini Çözen Adam

Arif Cabar   ·  15 Mart 2021   ·  

Kitap inceleme yazımda bugün Gregory Zuckerman tarafından yazılan “Jim Simons Piyasaların Şifresini Çözen Adam”ı inceleyeceğim. Çevirisi Canan Feyyat‘a ait olan kitap 385 sayfa. Kitap Scala Yayıncılık tarafından yayınlanmış. İlk basım tarihi Aralık 2020…

Jim Simons’u bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse kendisi ödüllü bir matematikçi. Amerikalı… Akademisyenliği genç sayılabilecek bir yaşta bırakarak tradinge yöneliyor ve sonraları adı Renaissance Technologies (Rönesans Teknoloji) olacak şirketi kuruyor. Yıllar içinde bu şirkete bir çok matematikçiyi de dahil eden Simons, çalışanları ile birlikte çok kârlı bir sistem oluşturuyor.

Kurdukları hedge fon (madalyon fon) o kadar kârlı ki 1988‘den 2018‘e kadar olan 30 yıllık süreçte yıllık ortalama net getirisi %39.1 Bu sayı hafife alınabilecek bir sayı değil! Örneğin ünlü yatırımcı George Soros‘un 1969 ile 2000 yılı arasındaki yıllık ortalama net getirisi %32. Peter Lynch‘in (1977 – 1990 arasında) %29, Warren Buffett‘in ise (1965 – 2018 arasında) %20.5 (Kitapta madalyon fon ve diğer yatırımcıların getirileri hakkında daha kapsamlı bilgi bulabilirsiniz.)

Jim Simons
Jim Simons

Peki bu kadar başarılı bir fon ve bu fonun kurucusu Jim Simons neden diğer yatırımcılar gibi popüler değil. Aslında bu Jim Simons ve ekibinin istediği bir şey. Kitapta da bahsedildiği üzere çok konuşulmayı sevmiyorlar ve basınla ilişki kurmaktan çoğu zaman kaçıyorlar. Ayrıca fonun yatırım yapmak isteyen diğer kişilere kapalı olması ve sadece kendi çalışanları tarafından yatırım yapılabiliyor olması da bence bunda bir etken. Neyse ki bu kitap sayesinde Jim Simons ve buralara nasıl geldiği hakkında bir fikir edinebiliyoruz.

Kitapta genel olarak Jim Simons ve Rönesans Teknoloji‘nin tarihsel olarak bugüne nasıl geldiği, hangi yollardan geçtiği anlatılıyor. Bu anlatım sırasında yazar, sadece Jim Simons’a değil şirket çalışanlarına da ayrıntılı bir şekilde değiniyor. Jim Simons’un hedge fon macerasından önceki dönemlerden anlatıma başlayan kitapta, Simons’un tradinge nasıl başladığı, kurduğu küçük şirkette neler yaptığı, şirketin büyürken yaşadığı zorluklar ve bugüne nasıl geldiği irdeleniyor.

Tabi ki Jim Simons ve ekibinin stratejisinden ayrıntılı olarak bahsedilmiyor; fakat yüzeysel de olsa bilgiler veriliyor. Stratejinin genel olarak bir ortalamaya dönüş stratejisi olduğu ve zaman zaman da trend takip stratejilerinin uygulandığı söyleniyor. Bir çok veriyi analiz eden özel yazılımlar kullanıldığı ve bu yazılımların verdiği sinyallere göre bir kaç günden bir kaç haftaya kadar kısa vadeli pozisyonlar alındığı ifade ediliyor. Ayrıca bir kaç yerde sıkı risk yönetimi yapıldığına da değiniliyor. Dikkat çeken bir diğer nokta da fonun başarı oranının %50.75 olması. Yani yaptıkları işlemlerin neredeyse yarısı kârlı. Bu, %50 gibi bir başarı oranının bile çok başarılı olmaya yetebileceğini gösteriyor.

Kitabı, Jim Simons ve Rönesans Teknoloji (ya da madalyon fon) hakkında bilgi almak isteyenlere ve bir fonun kurulum aşamasından bugüne nasıl yönetildiğini merak edenlere tavsiye ederim. Üzgünüm piyasaların şifresi verilmiyor 😀

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın