Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
Tahmini Okuma Süresi: 4 dk.

Grafik Formasyonları Nelerdir, Nasıl Kullanılırlar?

Arif Cabar   ·  15 Nisan 2021   ·  

Grafik formasyonları fiyat grafiğindeki barların oluşturduğu belirli fiyat kalıplarıdır. Bu fiyat kalıplarının geçmişte nasıl sonuçlandıysa genellikle aynı şekilde sonuçlanacağı öngörülür. Bu şekilde formasyonlar verdiği sinyallere göre sınıflandırılmış ve her formasyona için fiyatın büyük olasılıkla hangi yönde ilerleyebileceği belirlenmiştir. Özellikleri ve sonuçları belirlenen grafik formasyonları pozisyona giriş/çıkış yerleri ve fiyatın olası yönü hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.

simetrik üçgen formasyonu
Örnek bir simetrik üçgen formasyonu

Grafik Formasyonu Çeşitleri

Grafik formasyonları 2 gruba ayrılır:

 1. Devam formasyonları,
 2. Dönüş formasyonları.

Devam Formasyonları

Devam formasyonları genellikle trendin devam ettiği bölgelerde oluşan, fiyatın formasyon oluşumu sonrası çoğunlukla trend yönünde hareket edebileceğini gösteren formasyonlardır. Aşağıda trend devam formasyonlarını listeliyorum:

 • Üçgen Formasyonları (alçalan, yükselen, simetrik)
 • Dikdörtgen Formasyonu
 • Takoz (Kama) Formasyonları (alçalan, yükselen)
 • Fincan-Kulp Formasyonu
 • Bayrak Formasyonları (düz, ters)
 • Flama Formasyonları (düz, ters)

Dönüş Formasyonları

Dönüş formasyonları, genellikle trendin sonlandığı bölgelerde oluşan, fiyatın formasyon oluşumu sonrası çoğunlukla mevcut trendin aksine hareket edebileceğini gösteren formasyonlardır. Aşağıda trend dönüş formasyonlarını listeliyorum:

 • İkili Tepe/Dip Formasyonu
 • Üçlü Tepe/Dip Formasyonu
 • OBO (Omuz Baş Omuz) Formasyonları (düz, ters)
 • Çanak Formasyonları (düz, ters)
 • Elmas Formasyonu
 • V Formasyonu

Grafik Formasyonları Nasıl Kullanılır?

Grafik formasyonları genellikle 3 şey için kullanılır: Pozisyona giriş, pozisyondan çıkış ve mevcut trend hakkında fikir edinmek. Bu 3 temel kullanım amacından nasıl yararlanılacağını kısaca özetleyelim.

Temelde tüm grafik formasyonları pozisyona giriş noktalarına işaret eder. Örneğin fiyat, düzeltme sırasında oluşan bir üçgen formasyonunu yukarı doğru kırdığında kırılım gerçekleştiği nokta pozisyona giriş (alış) noktasıdır. Bu durumda stop-loss noktası ise kırılan formasyon çizgisinin altı olarak belirlenmelidir. Tam tersi üçgen formasyonunun aşağı kırılması satış için pozisyona giriş noktasını gösterir. Bunun gibi tüm grafik formasyonları pozisyona girilebilecek belirli fiyat seviyelerini tespit etmenizi sağlar. Her formasyona göre tam olarak pozisyona nereden girilebileceğini ilgili formasyonu anlatırken göstereceğim.

Grafik formasyonlarının diğer bir kullanım alanı pozisyondan çıkış için kullanılabilecek hedef noktalarıdır. Çoğu formasyonda pozisyona giriş ile birlikte pozisyondan nereden çıkılabileceğine işaret eden hedef fiyat da tespit edilebilir. Hedef fiyat her formasyona göre farklı şekilde hesaplanır. Örneğin bir OBO formasyonunda hedef, Baş ile kırılımın gerçekleştiği boyun çizgisi arasındaki mesafe kadardır. Traderlar bu formasyonda fiyatın formasyonu aşağı kırdığı omuz çizgisinden itibaren yukarıda bahsettiğim mesafe kadar düşüş olduğunda pozisyondan çıkabilirler. Formasyon hedefi illa ki kullanılacak diye bir şey de yoktur. Bazı traderlar pozisyona giriş için formasyonları kullanmakla birlikte pozisyondan çıkış için farklı teknikler uygulayabilir.

Grafik formasyonları ayrıca trend hakkında da fikir verebilirler. Formasyonlar devam ve dönüş formasyonları olarak gruplanabildiğinden devam formasyonları mevcut trendin devam edebileceği, dönüş formasyonları ise mevcut trendin değişebileceği olarak yorumlanabilir.

Grafik Formasyonlarının Sınırlamaları

Tüm teknik analiz yöntemlerinde olduğu gibi grafik formasyonları da %100 doğru sinyal üretmez. Bu yüzden trade ederken risk yönetimi yapmak çok önemlidir. Olası bir yanlış kırılma sonucu doğabilecek büyük zararlardan sizi uyguladığınız risk yönetimi teknikleri koruyacaktır.

Diğer bir konu grafik formasyonlarını tespit ederken yanlış yapabilme potansiyelidir. Formasyonları fiyat grafiği üzerinde tespit etmek kişiden kişiye değişebilen subjektif bir durumdur. Eğer piyasa katılımcıları sizin gibi düşünmüyor ve belirlediğiniz grafik formasyonunu görmüyorsa formasyon büyük olasılıkla hatalı sinyal verecektir.

Teknik analiz öğrenmeye yeni başlayan acemi bir trader iseniz formasyonları doğru tespit etmede zorluk yaşayabilirsiniz. Bu yüzden tecrübe kazanabilmek için formasyonlar üzerinde çalışmanız yararınıza olacaktır.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın