Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
Tahmini Okuma Süresi: 3 dk.

Görsel Yatırımcı – Borsada Teknik Analiz

Arif Cabar   ·  1 Mart 2021   ·  
görsel yatırımcı kitap kapağı

Görsel yatırımcı, Amerikalı ünlü teknik analist John J. Murphy tarafından 1998 yılında yazılan, teknik analizin bazı temel yöntemleri ile piyasa analizi yapılabileceğini anlatan bir kitap. Çevirisi Ali Perşembe‘ye ait. Yazar, “teknik analiz” sözü genel yatırımcıya korkutucu geldiği için teknik analizin en basit, anlaşılır yöntemlerini alarak buna “görsel yatırım” demiş. Görsel yatırım ile yatırım kararı alan kişilere de doğal olarak “görsel yatırımcı” denmiş.

Kitap, 4 ana bölümden oluşuyor:

  • Giriş bölümünde, görsel yatırım kavramından ve teknik analizin temel bilgilerinden (destek, direnç, trend kavramları, grafik tipleri vb.), bu bilgilerin nasıl kullanılacağından bahsediliyor.
  • Göstergeler bölümünde, göstergelerin nasıl kullanılacağından, piyasada en çok kullanılan göstergelerden (RSI, Stokastik, MACD vb.) ve göstergeler ile nasıl analiz yapılabileceğinden bahsediliyor.
  • Bağlantı bölümünde, Piyasaların birbirleri ile ilişkisinden, örneğin emtia piyasalarının hisse senedi veya tahvil/bono piyasalarını nasıl etkilediğinden bahsedilerek bundan göreceli güç ve aktarma ile nasıl yararlanılacağı anlatılıyor.
  • Yatırım Fonları bölümünde, genel olarak yatırım fonlarından, bunlara nasıl yatırım yapılabileceğinden, önceki bölümlerde öğrenilenlerin yatırım fonları kullanılarak nasıl uygulanacağından bahsediliyor.
  • Ayrıca, kaynaklar bölümünde kitabın ilk yayınlandığı yıl olan 1998 yılına göre her türlü bilgisayar, yazılım, veri şirketi, kurs, seminer, kitap gibi bir çok kaynak tavsiye edilmiş. Ek-A ve Ek-B bölümlerinde Piyasa genişliğinden ve japon mum grafiklerinden bahsedilmiş.

Kitapta tüm bölümlerde, gerçek piyasalar üzerinde örnekler verilmesi yazılanların anlaşılmasını bir hayli kolaylaştırmış. Bu örnekler kitabı okumayı da zevki hale getiriyor.

İlk 2 bölümü teknik analizin temel bilgi ve yöntemlerinden bahsettiği için teknik analiz öğrenmeye yeni başlayanlara faydalı olabilir. Yatırımlarını -teknik analize göre- kendi yönlendirmek isteyip de nasıl yapacağını bilmeyenler de temel bilgileri bu kitaptan öğrenebilir. Ayrıca piyasalar arası etkileşimlere ve yatırım fonları dünyasına ilgi duyanlar da kitabı okumalı.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın