Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

FUD Nedir, FUD ile Nasıl Başa Çıkılır?

Arif Cabar   ·  4 Şubat 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 4 dk.

FUD Nedir, FUD ile Nasıl Başa Çıkılır?

Arif Cabar   ·  4 Şubat 2021   ·  

FUD; ingilizce “fear, uncertainty ve doubt” kelimelerinin baş harflerinden oluşan, türkçe karşılığı “Korku, Belirsizlik ve Şüphe” olan psikolojik bir kavramdır. Piyasaya asılsız ve gerçek dışı bilgiler yayarak piyasa katılımcılarının aklında korku, belirsizlik ve şüphe yaratarak finansal varlıkların fiyatında manipülasyon yaratmak ve bundan çıkar sağlamak için yapılır. FUD sadece piyasalarda değil siyaset, pazarlama vb. bir çok alanda da gerçekleşebilir.

FUD için alternatif bir açılım da “fear, uncertainty ve disinformation“dur. Yani “korku, belirsizlik ve dezenformasyon.” Dezenformasyon da FUD’un anlamını tam olarak karşılayan kasıtlı yayılan yanlış bilgi anlamına gelmektedir.

FUD İşlemlerinizi Nasıl Etkiler?

FUD yani piyasalarda korku, belirsizlik ve şüphe yaratmak amacıyla yayılan asılsız bilgiler yatırım ya da trading yaşamınızda zarara uğramanıza neden olabilir. Piyasalardaki asılsız haberlere kanarak fiyatı düşecek diye kârlı pozisyonlarınızı erken kapatabilir ve fiyatın daha sonra yükselişini ekrandan izleyebilirsiniz. Ya da tam tersi satış pozisyonunuz varsa çıkan asılsız haberler ile fiyat daha fazla düşmez diye düşünerek pozisyonunuzdan erken çıkabilirsiniz.

Piyasalarda FUD‘un az olduğunu düşünmeyin. Sık oluyor ve güvenilir diye nitelendirdiğimiz kurumlar bile yapıyor. Örneğin 2020 Ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin en ünlü yatırım bankalarından JP Morgan, USDTRY için yatırımcılara “Dolar sat, TL al!” tavsiyesinde bulunmuştu. Hatta kendilerinin yaptıkları teknik analiz sonucunda 7,3975‘ten bir birim satış gerçekleştirdiklerini de eklemişlerdi. (Haberi ve raporu internette bulabilirsiniz) Sonraki 3 ay boyunca USDTRY 8,50 seviyelerine kadar yükseldi ve JP Morgan‘a inanan yatırımcılara zarar ettirdi. Bana kalırsa çok güzel bir FUD örneğiydi bu. Koskoca yatırım bankası neden böyle bir şey yapıyor diye sorabilirsiniz. Bence yapacakları alım için talep yaratmak amacıyla yayınladıkları bir rapordu.

Aynı şekilde daha önce Bloomberg de bitcoin ile ilgili asılsız bir haber yaparak fiyatın düşmesine neden olmuştu. Bu yüzden işlemlerinizi haber ve raporlara göre almayı düşünüyorsanız iki kere düşünün derim. Az önceki örneklerde söylediğim piyasanın en önde gelen kurumları bile buna alet oluyorsa kim bilir daha neler olur.

FUD ile Nasıl Başa Çıkılır?

Öncelikle FUD ile başa çıkmak istiyorsanız kararlarınızı kendiniz vermelisiniz. Bir haber bir kripto paradan iyi ya da kötü diye bahsediyorsa ya da biri telegram grubundan şu hisse uçacak diyorsa hemen koşup trade etmemelisiniz. Eğer haber ve duyumlara göre pozisyon açıyorsanız ki bana göre çok yanlış bunda bile aldığınız duyumu teyit etmek için kendi araştırmanızı yapmalı ve kendiniz karar vermelisiniz.

Haberleri göz ardı edin. Eğer ilgi alanınız trading ise haber ve duyumlarla işinizin olmasına gerek yok zaten. Fiyat ve hacim size haberden çok daha güvenilir bilgi verecektir. Ben hiç bir haber kanalını izlemiyorum fiyat ve hacim her şeyi anlatıyor bana zaten. Hem de hiç bir yanıltıcı bilgi vermeden.

Bana grafikleri gösterin, size haberleri anlatayım.

Bernard Baruch

Eğer ben illa ki haber ve duyumlara göre işlem yapıyorum, benim stratejim bu diyorsanız çok iyi araştırma yapın. Bu şekilde trade etmek için aldığınız bir haberi veya duyumu teyit etmek ve güvenilir olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Bunun için saatlerce hatta günlerce araştırma yapmanız gerekebilir. Yılmadan ilgili haberin doğruluğundan emin olduktan sonra pozisyona girmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın