Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arif Cabar   ·  11 Ocak 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 6 dk.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arif Cabar   ·  11 Ocak 2021   ·  

Çoğu kişinin hayali, kira ödemekten kurtulup kendi evinde oturmaktır. Oturduğunuz evin sizin olmasının getirdiği psikolojik rahatlık, gayrimenkul yatırımının düşük riskli olması ve kültürel sebeplerde ülkemizde ev satın almak her zaman önemsenmiş ve teşvik edilmiştir.

Bir ev satın almak, çoğu kişinin hayatındaki en büyük harcama ve verdiği en büyük finansal karardır. Çünkü ev fiyatlarına baktığımızda ortalama bir bütçede büyük yer tuttuğunu görürüz. Özellikle ev, konut kredisi kullanılarak alınıyorsa altına girilen finansal sorumluluk daha da artmaktadır. Bu sorumluluğu almadan önce bir ev satın alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini başlıklar halinde inceleyelim.

Bir Bütçe Belirleyin

Her şeyden önce satın alacağınız ev için bir bütçe belirlemelisiniz. Bütçeniz hali hazırda ev almak için yeterli bir paranız varsa bu olabilir. Ya da belirli bir birikiminiz var ama yeterli değilse üzerine konut kredisi çekmeyi de düşünebilirsiniz. Bu durumda konut kredisi ödemelerinin aylık bütçenizi zorlamamasına dikkat etmeli ve çekeceğiniz kredi miktarını buna göre belirlemelisiniz.

Konut kredisi kullanmaya karar verdiyseniz çekeceğiniz krediden çeşitli masraflar kesileceğini unutmayın!

Bilgi: Bankalar yazının yazıldığı tarih itibari ile evin değerinin %90‘ına kadar konut kredisi kullandırabilmektedirler.

Bütçenize Göre İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Bütçenizi belirledikten sonra bu bütçeye uygun olacak şekilde ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Örneğin ev kaç odalı olmalı? 1+1 mi yoksa 4+2 mi size daha uygun? Evin metrekaresi için tercihiniz nedir? Alacağınız konutun bir bahçesi olmalı mı? Giriş kat mı tercih edersiniz yoksa bir rezidansın 20. katını mı? Cephesi daha çok güneş alan güney mi yoksa daha serin olan kuzey mi olmalı?

Bu gibi soruları bütçenize göre şekillendirerek size uygun olacak konuta karar vermelisiniz. Özellikle evin fiyatında önemli bir etken olan evin bulunduğu konum hakkında net bir fikre sahip olmalısınız.

Evi Nereden Bulacağınıza Karar Verin

Bütçenize göre nasıl bir ev alacağınızı kafanızda şekillendirdikten sonra sıra bu evi nasıl bulacağımıza geldi. Günümüzde ev aramak için kullanılan kanallar genellikle aşağıdaki gibidir.

 • Gezerek ev bulmaya çalışabilirsiniz. Bu durumda boş zamanlarınızda evi satın almak istediğiniz muhitte zaman geçirerek camlarda asılı satılık ev ilanlarını araştırabilirsiniz.
 • Emlakçıdan ev bulmaya karar verebilirsiniz. Eğer satın alacağınız ev için emlakçıya gidecekseniz genellikle evin değerinin %2‘si olan emlakçı komisyonu ödeyeceğinizi unutmayın.
 • Projeden ev almak için konut projeleri devam ederken daha ev bitmeden projeyi yapan inşaat firması ile anlaşabilirsiniz. Bu durumda projeyi yapan firmanın güvenilirliğine çok dikkat edin.
 • İnternetten ev arayacaksanız bunun için ülkemizde en çok tercih edilen aşğıdaki internet sitelerine bakabilirsinz.

Ev Aramadan Önce Şu Konulara Dikkat Edin

Yukarıda saydığımız kanallar aracılığıyla bulduğumuz evlere bakmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler var. Aşağıdaki sıraladığımız konularda evi görmeden önce net bilgiler edinin.

 • Evin tapu kaydında kimin üzerine olduğu ve hisseli mi hissesiz mi olduğunu öğrenin.
 • Eğer konut kredisi ile ev satın alacaksanız satın alacağınız evin krediye uygun olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Evin üzerinde haciz olup olmadığını araştırın. Hacizli bir evi satın alamazsınız.
 • Evin ipotek altında olup olmadığını kontrol edin. İpotekli evlerde, ipoteği kabul etmek koşuluyla, eğer ipotek bankadan ise konut kredisi kullanabilir ama ipotek şahıs ya da şirketlerden ise kullanamazsanız.
 • Evin iskanı olup olmadığına dikkat edin. İskanı olan ev oturmak için belediye tarafından izin verilmiş demektir. İskanı olmayan evlerin çeşitli dezavantajları olduğunu bilin.
 • Ev üzerinde irtifak hakkı olup olmadığını araştırın. İrtifak hakkı ile evin üzerinde başka gayrimenkule ait kullanım hakları olabilir. Her zaman kat irtifakı yerine risksiz olan kat mülkiyetini tercih edin.
 • Alacağınız evin birikmiş emlak vergisi borcunun olmadığına emin olun.

Bulduğunuz Evleri Yakından Görün

Bütçe ve ihtiyaçlarınıza göre bulduğunuz evleri yerinde görün. Böylece aşağıdaki sıraladığımız kriterlere göre ev hakkında bir değerlendirmede bulunabilirsiniz.

 • Evin market, ulaşım güzergahı, okul, hastane, park gibi yerlere olan uzaklığını kontrol edin.
 • Evin içinde, dolap, parke vb. yerlerde hasarlı alanlar ya da duvarlarda nem, rutubet gibi sağlıksız durumlar olup olmadığına bakın.
 • Evin elektrik, su ve kanalizasyon sisteminde sorun olmadığına emin olun.
 • Evin kolay kolay ısınıp ısınmadığını anlamaya çalışın. Ara kat dairelerin ısı konusunda daha şanslı olacaklarını unutmayın.
 • Satın alacağınız ev apartmanda ise apartmanın genel durumuna, açık-kapalı otopark olup olmadığına; daire yüksek katlarda ise, asansör olup olmadığına dikkat edin.
 • Apartmandaki ortak alanların durumuna bakarak yönetim hakkında fikir edinmeye çalışın.
 • Komşu dairelerde oturanlar hakkında bilgi edinin. Ortak bir alanda yaşadığınız için sık karşılaşmanız olası olacaktır.
 • Dış cephe ısı yalıtımı yasal bir zorunluluk olduğu halde yapılmayan evler olabiliyor. Satıcıdan evin ısı yalıtımını gösteren enerji kimlik belgesini isteyin.
 • Evin yakınında pazar yeri vb. gürültü kaynağı olup olmadığına dikkat edin.
 • Evin cephesine ve güneş alıp almadığına çok özen gösterin.
 • Çok katlı binalardan ev alınıyorsa evin alt ve üst katında dükkan vb. iş yeri olup olmadığına bakın. Bu durum dairenin gürültü ve ısı durumunu etkileyebilir.
 • Evin bulunduğu bölgenin deprem durumunu kontrol edin.
 • Evde kiracı varsa kira sözleşmesinin ne zamana kadar devam ettiğini öğrenin, çünkü evi satın alıp kiracıya ihtarname gönderseniz dahi kiracının 6 ay daha -kirasını ödeyerek- evde kalma hakkı vardır.
 • Evin aidatının ne kadar olduğunu öğrenin.

Baktığınız Evleri Değerlendirin

Yukarı saymış olduğumuz kriterlere göre evleri değerlendirerek hangilerinin değerine göre ihtiyaçlarınıza daha uygun olduğunu saptamaya çalışın. Bu saptamayı yaparken acele etmeyin ve ev araştırma sürecinizi biraz zamana yayın. Evleri görmeye başladıktan sonra zamanla evler arasında karşılaştırma yaparak da değerleri hakkında fikir yürütebiliyor olacaksınız.

Bunlar dışında aklınıza gelen başka konular varsa yorumlar kısmından paylaşmayı unutmayın.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın