Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
Tahmini Okuma Süresi: 3 dk.

Borsa Sihirbazları: Her Traderın Okuması Gereken Bir Kitap

Arif Cabar   ·  20 Nisan 2021   ·  
borsa sihirbazları kapak

Kitap inceleme bölümünde bugün trading konusunda çok önemli bir yeri olan “Borsa Sihirbazları – Zirvedekilerle Röportajlar” kitabını inceleyeceğim. Kitabın yazarı traderlık da yapmış olan Jack D. Schwager. Kitabın çevirisi yine başka bir trader Ali Perşembe‘ye ait. Borsa Sihirbazları 534 sayfalık kalın bir kitap. Scala yayıncılık tarafından yayınlanan kitap ilk defa 1989 yılında basılmış. O günden bugüne en çok okunan trading kitaplarından biri.

Kitap, trader ve yatırımcılarla yapılan röportajlardan oluşuyor. Bu röportajlar aşağıda sıraladığım 5 ana bölüme ayrılmış. Her bölümde bölümün konusuna uygun yatırımcı ve traderlara yöneltilen sorular ve cevapları yer alıyor. Hepsine yöneltilen sorular “Bu işe nasıl girdiniz?” şeklinde başlıyor ve röportajın gidişatına göre şekilleniyor.

  1. Vadeli Piyasalar ve Döviz Kurları
  2. Hisse Senetleri
  3. Her Şeyden Biraz
  4. Borsa Salonunun Bakış Açısı
  5. Trading Psikolojisi

Kitapta hangi yatırımcı/traderlar yok ki! Michael Marcus‘tan Richard Dennis‘e. Paul Tudar Jones‘tan Ed Sekota‘ya daha adını sayamadığım 15’ten fazla piyasa oyuncusu. Hepsi de alanının en tanınmış en başarılıları. Bazı cevapları o kadar güzel vermişler ki bir çok yerde alıntı olarak karşınıza çıkan ünlü trading sözleri bu kitaptaki röportajlar sırasında ortaya çıkmış. En sevdiklerim şunlar:

Birçok insan para kazanmak yerine, piyasaları anlamaya çalışır.

Ed Seykota

Tradingin ilk kuralı -muhtemelen birçok ilk kural vardır- anlayamadığınız nedenlerden dolayı büyük miktarlarda paralar kaybedebileceğiniz durumların içinde yer almamaktır.

Bruce Kovner

Her zaman trading kurallarının bir gazetede yayınlanabileceğini söylerim, ama bunlara kimse uymayacaktır. Anahtar faktör tutarlılık ve disiplindir.

Richard Dennis

Bir tecrübeli traderlar, bir de cesur traderler vardır. Ancak hem tecrübeli hem de cesur trader sayısı çok azdır.

Gary Bielfeldt

Para kazanmak üzerine yoğunlaşmayın; sahip olduğunuz şeyi korumak üzerine yoğunlaşın.

Paul Tudor Jones

Traderların verdiği cevaplar birbirinden o kadar farklı ki yatırım veya tradingde belirli bir formül olmadığını anlıyorsunuz. Herkesin kendine göre bir piyasa bakış açısı ve yöntemi var. Kimi uzun kimi kısa vadeli, kimi temel analiz, kimi teknik analiz kullanıyor. Kimisi de her ikisini… Bazıları trendi takip ediyor bazıları ise trend karşıtı pozisyon alıyor.

Okumaya devam ettikçe yöntemler o kadar farklı olsa da bazı altın kuralların değişmediğini anlıyorsunuz. Örneğin zararı kısa kesmek gibi. Kitaptaki yatırımcıların hepsi zararı büyütmemeyi ve kısa kesilmesi gerektiğini öğütlüyor. Bunun gibi daha bir çok ortak nokta yakalayabiliyorsunuz.

Kitap genel olarak okuması keyifli, insanın ufkunu açan türden. Trading konusunda bakış açınızı geliştiriyor ve okuyana müthiş bir vizyon sağlıyor. Tradinge bir yerden bulaşmış herkesin okumasını şiddetle tavsiye ederim.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

1 Yorum

  1. TitaniumX

    Ne traderlar var. Kitabı okudum; fakat anlamadığım nokta bu traderların hep 80’li 90’lı yıllardan kalma olması. Bu dönemlerde bu kadar efsane trader yok mu?

Bir cevap yazın