Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Bitcoin Artmaya Devam Edecek Mi?

Arif Cabar   ·  27 Temmuz 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 2 dk.

Bitcoin Artmaya Devam Edecek Mi?

Arif Cabar   ·  27 Temmuz 2021   ·  

Lider kripto para birimi bitcoinin uzun vadeli grafikleri ne diyor? Bitcoin artacak mı, yoksa düşmeye mi başlayacak? Bitcoin ayı piyasasında mı? Bugünkü analizimde bitcoin ile ilgili merak edilen bu sorulara yanıt bulmaya çalışacağım.

Öncelikle uzun vadeli bir analiz olacağı için aylık mumlarına baktığım bitcoin grafiği an itibariyle aşağıdaki gibi. (Grafikteki her bir fiyat mumu 1 aylık periyotu temsil ediyor.)

Önemli Not: Analizlerim kendi öznel düşüncelerime dayalıdır. Asla yatırım veya işlem tavsiyesi olarak algılanmamalıdır!

bitcoin aylık fiyat grafiği
Bitcoin Aylık Grafik

Not: aylık mumları kullandığım için grafik ölçeğimi logaritmik olarak ayarlardım. Logaritmik grafik ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için Teknik Analizde Lineer ve Logaritmik Grafik Kullanımı yazımı inceleyebilirsiniz.

Grafiğe 13 ve 50 aylık basit hareketli ortalama ile hacim indikatörlerini ekledim. Mavi çizgi 13 periyotluk, kırmızı çizgi 50 periyotluk hareketli ortalama… Alttaki her bir gri çubuk ise o ayki işlem hacmini gösteriyor.

Bitcoine aylık grafikten baktığımızda ben şunu görüyorum: 13 aylık hareketli ortalama bitcoinde ayı ve boğa sezonlarını tespit etmede genel olarak iyi iş çıkarmış. “Fiyat 13 aylık mavi hareketli ortalamanın üzerindeyken boğa, altındayken ayı sezonu hakim olmuş!” dersek çok da yanlış söylememiş oluruz. Ayı sezonları da hep 50 aylık hareketli ortalama yakınlarında son bulmuş ve fiyat buradan destek bularak boğa sezonunu başlatmış.

Tüm bu bilgiler ışığında ben bitcoinde 13 aylık hareketli ortalama altına geçilmediği sürece boğa sezonunda olduğumuzu düşünüyorum. 50 aylık hareketli ortalama üzerinde kaldığı sürece ise bitcoinin uzun vadede yükselmeye devam edeceği kanaatindeyim.

Bitcoin Gerçekten De Bir Balon Mu?

Yukarıda da söylediğim gibi bitcoin şu ana kadar hep 50 aylık hareketli ortalamasının üzerinde kalmış ve bu bölgelere yaklaşılan her dönem alımlar gelmiş. Ben bu durumda bitcoinin 50 aylık hareketli ortalamasının üzerinde kaldığı sürece bir balon olmadığı yorumunu yaparım.

Eğer bitcoin 50 aylık hareketli ortalamasının altında aylık bir mum kapanışı yaparsa işte o zaman belki bitcoinin geleceği ile ilgili düşüncelerim değişebilir.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın