Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Bir Pozisyonda Ne Kadar Risk Alınmalı?

Arif Cabar   ·  6 Şubat 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 4 dk.

Bir Pozisyonda Ne Kadar Risk Alınmalı?

Arif Cabar   ·  6 Şubat 2021   ·  

Tradingde risk yönetiminin olmazsa olmaz olduğunu daha önceki yazıları okuduysanız anlamış olmalısınız. Peki risk yönetimi yaparken işlemlerimizde ne kadar risk almalıyız? Yani bir pozisyona girdiğimizde sermayemizin ne kadarını riske atmalıyız ki trade hayatımız başarılı bir şekilde devam edebilsin.

Tradingde risk kavramı oldukça önemlidir. Genel kural olarak ne kadar çok risk alırsanız o kadar çok getiri elde edersiniz; fakat madalyonun diğer tarafından bakarsak ne kadar çok risk alırsanız kaybettiğinizde de o kadar çok kaybedersiniz. Bu yüzden trade ederken alacağınız riskleri çok iyi belirlemelisiniz.

Piyasalarla yeni tanışan ve risk yönetimini hiç bilmeyenler bir pozisyonda genellikle sermayelerinin tamamını riske etmeye meyillidirler. Oyunun kurallarını bilmedikleri için de kısa süre içerisinde sermayelerinin tamamını kaybederler. Daha sonra araştırma yapmaya başlarlar ve sermayelerinin tamamını bir pozisyona bağlamanın hata olduğunu anlarlar. Bir pozisyonda sermayemin %5, %10‘unu riske atacağım diye kendilerince bir kural oluştururlar. Bu sefer de sermayelerinin tamamını kaybetmeleri hemen gerçekleşmese de az bir süre alır. Sonuçta tüm paralarını yine kaybetmiş olurlar ve piyasaya küserek bir daha işlem yapmayacaklarına yemin ederler.

%1 – 2 Kuralı

Piyasalarda anaparanızın tamamını kaybetmenizi engelleyecek şeyi söylüyorum: Bir pozisyonda sermayenin en fazla %1 ila 2‘sini riske etmelisiniz. Evet bu kadar basit! Eğer tek bir pozisyonda edeceğiniz zarar toplam sermayenizin %1 ila 2‘sini oluştursa tüm paranızı kaybetme olasılığınız hayli düşecektir. Hatta teorik olarak imkansız olacaktır.

Peki %1 mi %2‘mi, ne kadar risk almalıyım? Bu sizin başarı oranınıza bağlı. Başarı oranınız ne kadar yüksekse %2‘ye o kadar yaklaşabilirsiniz. Bu arada bu oranların maksimum olduğunu ve %1‘in altında da risk alabileceğinizi unutmayın. Ayrıca alacağınız risk, risk iştahınızla da doğru ortantılı. Risk almayı ne kadar çok seviyorsanız getirileriniz de o kadar çok olacaktır; fakat kayıplarınız da o oranda artacaktır. Ben genel bir kural olarak her pozisyonda sermayemin %1‘ini riske ediyorum.

Kelly Kriteri

Yukarıda anlattığım genel kural dışında bir de bilimsel bir yöntem var. Kelly kriteri, başarı oranına göre optimum bahis miktarını bulmaya yarayan bir formüldür. J. L. Kelly Jr. tarafından 1950‘li yıllarda geliştirilen bu formül ile trading başarı oranınıza göre bir pozisyonda ne kadar risk almanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Başarı oranınız yükseldikçe almanız gereken riski de yükselten formül, başarı oranınız düştükçe almanız gereken riski de düşürmektedir.

Kelly kriteri oranınızı Kelly Kriteri Hesaplayıcı sayfasından hesaplayabilirsiniz.

Deneyimli yatırımcı ve tüccarlar, Kelly Kriteri kullanılacaksa çıkan oranın yarısının kullanılmasının daha doğru bir risk yönetimi sağlayacağını ifade ediyor; fakat bu oran bile sizi çok fazla riske maruz bırakacağından çeyrek hatta 10’da 1’inin kullanılmasını tavsiye edenler de var. Bu yüzden eğer Kelly Kriterini kullanmaya karar verdiyseniz trading başarınıza göre çıkan oranın belirli bir yüzdesini kullanmanın daha doğru olabileceğini aklınızda bulundurun. Çünkü bazen %20 gibi yüksek bir oran çıkarabiliyor. Bu durumda bir pozisyonda anaparanızın %20’sini riske etmek çok riskli olacağından bu oranın çok daha küçük bir bölümünü almayı tercih edebilirsiniz.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın