Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

BES İptali Nasıl Yapılır?

Arif Cabar   ·  8 Ocak 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 3 dk.

BES İptali Nasıl Yapılır?

Arif Cabar   ·  8 Ocak 2021   ·  

Bireysel emeklilik sistemine 2017 yılından itibaren otomatik katılım getirildikten sonra kamu ya da özel sektörde maaşlı çalışanlar işverenleri tarafından BES‘e otomatik üye yapılmaktadır. Otomatik katılım ile BES’e üye olmayı engelleyememekle birlikte katılımınız sağlandıktan sonra BES iptali gerçekleştirebilirsiniz.

Otomatik katılım ile değil de kendi rızanız ile bireysel emeklilik sistemine üye olduysanız yine BES’inizi iptal edebilirsiniz. Yazımda bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak için yapılması gerekenler ve BES iptali için gerekli adımlar hakkında bilgi vereceğim.

Not: bireysel emeklilik sistemi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Her Şey adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

BES İptali İçin Nereye Başvurulur?

Otomatik ya da bireysel, BES sözleşmenizi iptal etmek için işvereniniz hangi bireysel emeklilik şirketi ile anlaştıysa onunla görüşmelisiniz. Genellikle işverenler çalışanlarının otomatik BES işlemlerini çalıştıkları bankanın bireysel emeklilik şirketi ile yapmayı tercih ediyor. Bu durumda maaş aldığınız banka hangi banka ise BES iptal işlemlerinizi o bankanın bireysel emeklilik şirketi yapmaktadır.

Aşağıda ülkemizde en çok kullanılan bankaların çalıştıkları bireysel emeklilik şirketleri yer almaktadır.

 • Ziraat Bankası – Türkiye Hayat Emeklilik
 • Vakıfbank – Türkiye Hayat Emeklilik
 • Halkbank – Türkiye Hayat Emeklilik
 • Garanti BBVA – Garanti BBVA Emeklilik
 • İş Bankası – Anadolu Hayat Emeklilik
 • Yapı ve Kredi Bankası – Allianz
 • Akbank – AvivaSA
 • QNB Finansbank – Cigna Sağlık Hayat Emeklilik
 • Denizbank – Metlife
 • İNG Bank – NN Hayat Emeklilik
 • TEB – BNP Paribas Cardif

Bireysel emeklilik şirketi ve bankaya göre değişmekle birlikte BES iptali genellikle internet şubesi, mobil şube veya müşteri hizmetleri kanalı ile yapılmaktadır. Maaş aldığınız bankanın çalıştığı bireysel emeklilik şirketinin müşteri hizmetleri numarasından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

BES Cayma Hakkı

Bireysel emeklilik sistemine katıldığınız tarihten itibaren 2 ay içinde cayma hakkınızı kullanarak BES sözleşmenizi iptal edebilirsiniz. Eğer 2 ay içinde cayma hakkınızı kullanırsanız o ana kadar maaşınızdan kesilerek hesabınızda biriken tutarlar ve varsa bunlara ait getiriler size herhangi bir kesinti olmadan geri iade edilir.

2 aylık cayma hakkınız geçtikten sonra da BES sözleşmenizi iptal edebilirsiniz; fakat bu durumda bireysel emeklilik sisteminden ayrıldığınız tarihe göre birikimlerinizden çeşitli kesintiler yapılmaktadır.

Not: Bireysel emeklilik sisteminden ayrıldığınızda yapılan kesintiler hakkında ayrıntılı bilgi için BES’ten Ayrılınca Yapılan Kesintiler yazımızı inceleyin.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

2 Yorum

 1. Armando

  Bankadan kredi çektim. Haberim olmadan BES yapmışlar. İptal ettirene kadar göbeğim çatladı!

 2. NURGÜL

  BES İPTALİ İÇİN ÇOK UĞRAŞMIŞTIM.ELİNİZE SAĞLIK FAYDALI BİR YAZI OLMUŞ.

Bir cevap yazın