Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Babil’in En Zengin Adamı

Arif Cabar   ·  23 Şubat 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 4 dk.

Babil’in En Zengin Adamı

Arif Cabar   ·  23 Şubat 2021   ·  

Kitap inceleme bölümünde okuduğum kitaplar ile ilgili kendime göre incelemeler yapıyor, notlar alıyorum. Bu bölümde kitabı okumak isteyenler kitapla ilgili fikir edinebilir, okuyanlar ise kitaptaki bilgileri hatırlayarak bilgilerini tazeleyebilirler. Kitabımız: Babil’in En Zengin Adamı.

Babil’in En Zengin Adamı, 1926 yılında yazar George S. Clason tararafından kaleme alınmıştır. Yazar tutumluluk ve finansal başarı üzerine yazdığı kitap serileri ile tanınıyor. Bu serileri banka ve sigorta kuruluşları gibi finans kuruluşları için broşürler halinde hazırlamış, daha anlaşılır olması için de eski babil öyküleri ile zenginleştirmiştir. Broşürler sonradan birleştirilerek kitap haline getirilmiştir. İşte Babil’in En Zengin Adamı da bunların arasında en sevilen ve en çok bilinen kitabıdır. Kitap 1.500.000 üzerinde satarak bestseller olmuştur.

Kitap, aslında direkt trading ile alakalı olmamasına rağmen genel olarak ticaret, yatırım ve para yönetimi ile ilgili olduğu için okudum ve beğendiğim için sizlerle paylaşmak istedim.

Kitap birbiriden bağımsız hikayelerden oluşuyor ve bu hikayelerin tamamı eski medeniyetlerden Babil’de geçiyor. Bir kaç bölüm birbiri ile bağlantılı olarak yazılmasına karşın bir çok bölümü farklı hikayeler anlatıyor. Her bölümün sonunda altın öğütler veriliyor. Baştaki hikayelerde bu öğütleri adında da anlaşılacağı üzere Babil’in en zengin adamı Arkad veriyor. Daha sonraki bölümlerde ise bölüm sonunda anlatılan hikaye ile bağlantılı bir öğüt bulunuyor.

Arkad’ın Verdiği Tavsiyeler

Kazancının bir kısmı senin olmalı diyen Arkad, gelirinizin %10‘unu her zaman biriktirmenizi öğütlüyor.

İkici tavsiyesi, harcamalarınızı kontrol altına alın. Bu tavsiye ile bütçe yaparak hem harcamalarınız üzerinde söz sahibi olmanızı hem de ilk tavsiyesi olan birikim konusunda zorlanmamanızı salık veriyor.

Sahip olduğun altını çoğalt, üçüncü tavsiyesi. Burada hepimizin anlayacağı üzere yatırım yapılması gerektiğini savunuyor. Yatırım yaparken sermayenin zarar görmeyeceği, vazgeçtiğinde sermayenin tamamını geri alabileceğin ve iyi getirisi olan araçlara yatırım yapıp yatırım yapma ve yatırım yapılan alan konusunda deneyimli akıllı kişilere danışmanızı tavsiye ediyor.

Bir sonraki öğüdünde, sahip olduğun mülk kâr getiren bir yatırım olsun, diyerek ev sahibi olmanın avantajlarından bahsediyor ve “Ev sahibi olun.” diyor.

Geleceğe yönelik kazanç sağlayın diyen Arkad, yaşlılık döneminde kendin ve ailen için gerekli olacak ihtiyaçları önceden temin etmenizi söylüyor ve aslında emeklilik döneminde bir geliriniz olması gerektiğinin önemini vurguluyor.

Son taviye, para kazanma yeteneğini geliştir. Bu tavsiye ile kendini geliştirmenin, daha bilgili ve becerikli olmanın öneminden bahsediliyor. Ayrıca saygı duyulan biri olmanın buradan geçtiği ifade ediliyor.

Altın Sahibi Olmaya Dair 5 Kural

Yukarıdaki genel tavsiyelere de benzer şekilde, Arkad’ın altın (günümüzde para) sahibi olmaya dair 5 kuralı da şöyle (bu kuralları özetledim, orjinalinde daha uzun):

  • Gelirinin %10‘unu biriktir!
  • Birikimini kârlı işlerde kullan!
  • Deneyimli kişilerden yardım al!
  • Deneyimsiz olduğun alanlarda ve akıllı adamlar tarafından onaylanmayan işler yapma!
  • Birikimi imkansız, yüksek vaatli yatırımlarda kullanma! Kendine çok güvenip hayalperest yatırımlar yapma!

Diğer Tavsiyeler

Bu bölümde kitabında devamındaki hikayelerin sonunda yer alan öğütleri listeliyorum.

  • Şans Tanrıçası’nın gözdeleri çalışkan adamlardır!
  • Alınan küçük bir tedbir büyük bir pişmanlığı önleyecektir! (Borç almak/vermekle ilgili)
  • Yetersiz miktarda korumayı bütçemiz telafi edemez! (finansal korunma, sigorta)
  • Başarma azmi, doğru yolu bulmanızı sağlayacaktır!

Bu güzel, kanıtlanmış tavsiyeleri buraya not olarak bıraktım. Ara sıra açıp bakmak dileğiyle. Ayrıca kitapta daha fazla sürükleyici hikaye de var. Okumak isteyenlere tavsiye ederim.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın