Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?

Arif Cabar   ·  8 Nisan 2021   ·  
Tahmini Okuma Süresi: 2 dk.

Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?

Arif Cabar   ·  8 Nisan 2021   ·  

Piyasa analizi yapanlardan sıklıkla “Ayı piyasasındayız” veya “Piyasa Boğa” gibi cümleler duyarız. Peki bu ayı piyasası ve boğa piyasası tam olarak ne demek? Bugün, teknik analiz çerçevesinde, ayı ve boğa piyasalarının ne olduğundan ve adlarının nereden geldiğinden bahsedeceğim.

Ayı piyasası fiyatların uzun vadeli, genel bir düşüş trendinde olduğu dönemleri ifade eder. Eğer bir menkul kıymetin uzun vadeli trendi düşüşteyse ayı piyasasındayız yorumu yapılabilir. Bu dönemde ilgili varlık için insanlar karamsar ve olumsuz düşüncelere sahiptir. Bu düşünceler tek yönlü pozisyona (sadece alış) izin veren piyasalar için geçerlidir. Çift yönlü işlem yapılabilen FOREX gibi piyasalarda veya açığa satış imkanı veren piyasalarda ayı piyasasından da kâr etmek mümkündür. Bu durumda satış pozisyonu alarak veya açığa satış işlemi ile, ilgili varlık fiyatı düştükçe kâr edilir.

Boğa piyasası ise fiyatların uzun vadeli genel bir yükseliş trendinde olduğu dönemleri ifade eder. Bir varlığın uzun vadeli trendi yükselişteyse ilgili varlık için boğa piyasasında yorumu yapılabilir. Bu dönemde insanlar fiyatlar yükseldiği için inançlı ve coşku içindedir. Boğa piyasasında arada kısa ve orta vadeli düşüşler yaşansa da genel yön hep yukarıdır ve fiyatlar bu geçici düşüşlerden sonra yükselmeye devam eder. Boğa piyasasında, alım yapıp yükseliş trendi devam ettiği sürece elde tutarak kâr edilir. Bu boğa piyasaları için temel strateji olmakla birlikte bir çok farklı strateji de geliştirilebilir.

Ayı ve Boğa terimi, fiyat hareketlerinin bu hayvanların doğal hareketlerine benzetilmesinden doğmuştur. Boğa rakibine saldırırken genellikle boynuzlarını aşağıdan yukarıya doğru savurur, ayı ise pençelerini yukarıdan aşağıya doğru indirir. Belirli bir piyasada alış – satış yapanları rakip olarak düşünürsek ve alış yapanlara boğa, satış yapanlara ayı dersek, bu iki hayvanın doğal hareketleri aradaki rekabeti gerçekten de çok iyi açıklamaktadır.

Arif Cabar

Uludağ Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Bir kamu kurumunun finans yönetimi biriminde uzman olarak görev yapıyor. 7 yıldır yarı zamanlı trader. Bilgi, düşünce ve tecrübelerini paylaştığı bu blogda trading üzerine yazıyor.

Bir cevap yazın